LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Plendil (Felodipine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Plendil (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
8,23
0,00
Cena
100% (zł):
13,89
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Plendil (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
8,40
0,00
Cena
100% (zł):
19,72
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Plendil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera Plendil?

Lek Plendil występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg lub 10 mg felodypiny. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera olej rycynowy, który może powodować niestrawność oraz biegunkę.

Jak działa Plendil?

Felodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować Plendil?

Lek Plendil jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz bólu serca i bólu w klatce piersiowej wywołanych na przykład przez wysiłek lub stres (dusznicy bolesnej).

Jak stosować Plendil?

Dawkę leku Plendil dla każdego wskazania oraz długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie rano - tabletkę należy połknąć i popić wodą. Tabletek nie wolno dzielić, kruszyć ani żuć. Lek można przyjmować bez posiłku albo po lekkim posiłku z niedużą zawartością tłuszczu i węglowodanów. Nie należy przyjmować leku Plendil z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Plendil?

Ważne jest regularne stosowanie leku. Jeśli pacjent zapomni przyjąć tabletkę o właściwej porze, powinien pominąć tę dawkę, a kolejną dawkę przyjąć o stałej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Plendil nie może być stosowany?

Leku Plendil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (felodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie jest zalecane stosowanie leku Plendil u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Plendil?

Przez zleceniem stosowania leku Plendil konieczna jest analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o przepisaniu pacjentowi leku i przekaże zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku.

Jak stosować Plendil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Plendil z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Plendil nie należy spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ produkty te mogą nasilić działanie leku i zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Czy można stosować Plendil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Plendil podczas ciąży. Jeśli podczas stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Plendil nie jest zalecany u matek karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Plendil?

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku Plendil są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Plendil i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości na lek i reakcje alergiczne, takie jak obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, powodujący znaczne problemy z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Plendil?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Plendil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Plendil może powodować ból głowy, zawroty głowy, nudności lub zmęczenie, zaburzając zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - należy zachować ostrożność, szczególnie w na początku leczenia.

Jak przechowywać Plendil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Plendil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem