LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pluvicto (Lutetium 177Lu vipivotide tetraxetan)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pluvicto (Rpz) roztwór do wstrzykiwań i infuzji 1000 MBq/ml 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pluvicto

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Pluvicto?

Lek Pluvicto to roztwór do wstrzykiwań i infuzji, który jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 1000 MBq wipiwotydu-tetraksetanu lutetu (177Lu) w dniu i godzinie kalibracji.

Jak działa lek Pluvicto?

Substancją czynną leku jest wipiwotyd-tetraksetan lutetu (177Lu). Działanie leku polega na przyłączaniu się do białka PSMA występującego na powierzchni komórek raka gruczołu krokowego. Po związaniu z tym białkiem substancja radioaktywna zawarta w leku - lutet-177 - uwalnia promieniowanie, które powoduje obumieranie komórek raka gruczołu krokowego.

Kiedy stosować lek Pluvicto?

Lek Pluvicto stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego, który jest w stadium przerzutów, postępuje, jest oporny na kastrację i który był już leczony innymi lekami przeciwnowotworowymi. Lek Pluvicto jest stosowany w sytuacji, gdy na powierzchni komórek nowotworowych obecne jest białko zwane antygenem błonowym swoistym dla gruczołu krokowego (PSMA).

Jak stosować lek Pluvicto?

Lek Pluvicto może być stosowany tylko w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach. Musi być stosowany i podawany pacjentom przez odpowiednio przeszkolone osoby, które zapewnią bezpieczeństwo podania leku i poinformują pacjenta o przeprowadzanych procedurach. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz sprawdzi, czy na powierzchni komórek nowotworowych u pacjenta występuje PSMA, wykonując badania obrazowe metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Sposób podawania

Lek Pluvicto podaje się we wstrzyknięciu lub wlewie dożylnym (kroplówce) co 6 tygodni, maksymalnie w 6 dawkach łącznie.

Kiedy lek Pluvicto nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną - wipiwotyd-tetraksetan lutetu (177Lu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Pluvicto nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pluvicto?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Pluvicto lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu tego leku i dokładnie objaśni pacjentowi jak będzie wyglądała procedura podania leku i postępowanie po jego podaniu. Przed leczeniem i w jego trakcie u pacjenta będą wykonywane badania krwi w celu wczesnego wykrycia niektórych działań niepożądanych; w zależności od wyników tych badań i działań niepożądanych, lekarz może podjąć decyzję o wstrzymaniu, zmianie lub zaprzestaniu stosowania leku Pluvicto. Ponieważ lek jest radioaktywny, pacjent musi ściśle przestrzegać przekazanych zaleceń w celu ograniczenia narażenia innych osób na promieniowanie. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z prowadzonym leczeniem.

Jak stosować lek Pluvicto z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Pluvicto w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Pluvicto nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet. Mężczyźni powinni unikać współżycia seksualnego przez 7 dni po podaniu leku Pluvicto. Nie należy płodzić potomstwa i należy używać prezerwatywy podczas stosunków płciowych w trakcie całego leczenia lekiem Pluvicto i przez 14 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki. Promieniowanie jonizujące pochodzące z leku może potencjalnie zmniejszyć płodność u mężczyzn - przed rozpoczęciem leczenia może być zaoferowane pacjentom zamrożenie nasienia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pluvicto?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane leku Pluvicto. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: zmęczenie, suchość w ustach, nudności, niedokrwistość, zmniejszony apetyt i zaparcia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pluvicto - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem