LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Polalid (Lenalidomide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Polalid (Rpz) kapsułki twarde 5 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Polalid (Rpz) kapsułki twarde 10 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Polalid (Rpz) kapsułki twarde 15 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Polalid (Rpz) kapsułki twarde 25 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Polalid

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Polalid?

Lek Polalid jest dostępny w postaci kapsułek w czterech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 25 mg lenalidomidu. Lek zawiera laktozę i w związku z tym pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancję niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem zanim zaczną przyjmować ten lek.

Jak działa lek Polalid?

Lek zawiera lenalidomid, który wpływa na działanie układu immunologicznego i bezpośrednio na komórki nowotworowe.

Kiedy stosować lek Polalid?

Lek Polalid jest stosowany u dorosłych w leczeniu następujących chorób: szpiczak mnogi, zespoły mielodysplastyczne i chłoniak grudkowy.

Jak stosować lek Polalid?

Lekarz ustala schemat dawkowania leku Polalid i długość jego stosowania.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia, w którym zaplanowane zostało podanie tego leku. Kapsułkę należy połykać w całości, najlepiej popijając wodą. Kapsułek nie należy łamać, otwierać ani rozgryzać. W razie kontaktu proszku z uszkodzonej kapsułki ze skórą, należy jak najszybciej dokładnie umyć skórę wodą z mydłem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Polalid?

Jeśli pacjent pominął przyjęcie leku Polalid o wyznaczonej porze i od tego czasu upłynęło mniej niż 12 godzin, powinien jak najszybciej przyjąć kapsułkę. Jeśli od tego czasu upłynęło więcej niż 12 godzin, nie należy przyjmować kapsułki ale przyjąć kolejną kapsułkę o wyznaczonej porze następnego dnia. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Polalid nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lenalidomid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno stosować leku Polalid, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub planuje zajść w ciążę.
Lek Polalid nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Polalid?

Terapia z zastosowaniem leku Polalid jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny. Przed wdrożeniem leczenia tym lekiem lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Przed rozpoczęciem i podczas leczenia pacjent będzie oceniany pod kątem problemów dotyczących krążenia i oddychania. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Polalid i w trakcie jego trwania u pacjenta będą wykonywane regularne badania krwi. Podczas leczenia i przez co najmniej 7 dni po jego zakończeniu pacjentowi nie wolno oddawać krwi. Kobiety w ciąży lub podejrzewające, że mogą być w ciąży, nie powinny dotykać blistra ani kapsułki leku.

Jak stosować lek Polalid z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Polalid w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Polalid u kobiet, które są w ciąży, ponieważ przewiduje się szkodliwy wpływ leku na nienarodzone dziecko. Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna zapytać lekarza o możliwość zajścia w ciążę, nawet jeśli uważa ona to za nieprawdopodobne. Kobiety mogące zajść w ciążę będą miały wykonywane pod nadzorem lekarza testy ciążowe (przed każdym leczeniem, przynajmniej co 4 tygodnie w trakcie leczenia i co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu leczenia), z wyjątkiem sytuacji, kiedy u pacjentki przeprowadzono zabieg sterylizacji jajowodowej. Kobiecie nie wolno zajść w ciążę podczas stosowania leku Polalid i dlatego u kobiet, które mogą zajść w ciążę konieczne jest stosowanie skutecznej metody zapobiegania ciąży przez co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia i do 4 tygodni po zakończeniu leczenia - odpowiednie metody antykoncepcji zaleci kobiecie lekarz. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Polalid, musi natychmiast przerwać leczenie i poinformować o tym lekarza.
Mężczyźni muszą również stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji, jej partner powinien stosować prezerwatywę w czasie leczenia oraz przez co najmniej 7 dni po zakończeniu leczenia (dotyczy to również mężczyzn po zabiegu wazektomii). Jeśli partnerka mężczyzny będącego w trakcie leczenia lekiem Polalid zajdzie w ciążę, musi natychmiast poinformować o tym lekarza.
Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Polalid.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Polalid?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Polalid są szczegółowo opisane działania niepożądane powiązane ze stosowaniem tego leku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Polalid i niezwłocznie zwrócić się do lekarza, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk oczu, ust lub twarzy, trudności z oddychaniem (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej); objawy zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznej rozpływnej martwicy naskórka, która jest ciężką reakcją alergiczną mogącą rozszerzyć się na obszar całego ciała i przebiegającą ze znaczną utratą naskórka; rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nieprawidłowości w obrazie krwi, powiększone węzły chłonne i zajęcie innych narządów (są to objawy wysypki polekowej z eozynofilią i objawami układowymi, która jest nazywana zespołem DRESS).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Polalid?

Przyjęcie większej niż przepisana dawki leku Polalid wymaga natychmiastowego poinformowania o tym lekarza.

Czy lek Polalid wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli po przyjęciu leku Polalid wystąpią zawroty głowy, zmęczenie, senność, zaburzenia równowagi lub niewyraźne widzenie, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Polalid?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Polalid - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Polalid - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem