LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Polcortolon TC (Tetracycline + Triamcinolone acetonide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Polcortolon TC (Rp) aerozol na skórę, zawiesina 23,12 mg + 0,58 mg/g 1 poj. 17,3 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,00
Cena
100% (zł):
25,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Polcortolon TC

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera Polcortolon TC?

Lek Polcortolon TC występuje w postaci aerozolu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g leku zawiera 23,12 mg chlorowodorku tetracykliny i 0,58 mg acetonidu triamcynolonu.

Jak działa Polcortolon TC?

Lek Polcortolon TC zawiera dwa składniki - tetracyklinę i acetonid triamcynolonu. Tetracyklina jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Acetonid triamcynolonu jest kortykosteroidem do stosowania na skórę o umiarkowanie silnym działaniu; zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować Polcortolon TC?

Lek Polcortolon TC jest wskazany do miejscowego leczenia stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na tetracykliny, w przebiegu takich chorób jak: alergiczne choroby skóry z wtórnym zakażeniem bakteryjnym, oparzenia i odmrożenia pierwszego stopnia, owrzodzenia podudzi.

Jak stosować Polcortolon TC?

Dawkowanie leku Polcortolon TC i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Polcortolon TC jest przeznaczony tylko do stosowania na skórę. Chorobowo zmienione miejsca na skórze należy spryskiwać strumieniem aerozolu w odległości od 15 do 20 cm, przez 1 do 3 sekund. Po każdym zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Kiedy Polcortolon TC nie może być stosowany?

Leku nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (tetracyklinę i acetonid triamcynolonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Polcortolon TC nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Polcortolon TC?

Przed zaordynowaniem leczenia lekiem Polcortolon TC lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz udzieli wskazówek odnośnie prawidłowego stosowania leku. Jeśli objawy utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Leku nie należy stosować długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry, jak również na rany. Nie należy bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono lek i nie stosować leku pod opatrunkami okluzyjnymi (uszczelniającymi). Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowaniu leku u dzieci w wieku powyżej 3 lat. Należy unikać kontaktu leku z oczami i śluzówkami. Nie należy wdychać rozpylanej substancji. Podczas leczenia należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania ultrafioletowego (np. solarium), ponieważ lek mogą wystąpić skórne objawy uczulenia na słońce (fotodermatozy). W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować Polcortolon TC z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować Polcortolon TC w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Polcortolon TC nie należy stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Polcortolon TC?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Polcortolon TC. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli w miejscu aplikacji leku wystąpi podrażnienie skóry, należy poinformować o tym lekarza.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Polcortolon TC?

Jeśli lek jest stosowany na rozległe powierzchnie skóry, w dużych dawkach, pod opatrunkiem okluzyjnym lub na uszkodzoną skórę, może wchłaniać się do krwi i prowadzić do wystąpienia ogólnego działania triamcynolonu lub tetracykliny. W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza W razie pomyłkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Polcortolon TC?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Niee rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Chronić przed światłem słonecznym; nie wystawiać na działanie temperatury przekraczającej 50°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Polcortolon TC - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem