LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Polibiotic (Neomycin + Polymyxin B + Bacitracin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Polibiotic (OTC) maść 5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m./g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,50
Cena
100% (zł):
13,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Polibiotic (OTC) maść 5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m./g 10 saszetek 1 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,60
Cena
100% (zł):
17,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Polibiotic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Polibiotic?

Lek Polibiotic występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 400 j.m. bacytracyny cynkowej, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B.

Jak działa Polibiotic?

Lek Polibiotic zawiera trzy antybiotyki - neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę o działaniu przeciwbakteryjnym.

Kiedy stosować Polibiotic?

Lek Polibiotic stosuje się przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry.

Jak stosować Polibiotic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia, nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy.
  • Dzieci
    Leku Polibiotic nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek przed zastosowaniem leku Polibiotic powinni zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę.

Kiedy Polibiotic nie może być stosowany?

Leku Polibiotic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (neomycynę, polimyksynę B, bacytracynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Polibiotic, jeśli u pacjenta występują zaburzenia słuchu (lek może mieć działanie uszkadzające słuch). Nie stosować leku Polibiotic na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe, ze względu na ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krwi i ich ogólnych działań niepożądanych (działanie uszkadzające słuch lub nerki). Nie stosować do oczu ani na śluzówki. Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Polibiotic?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku reakcji uczuleniowych na lek, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci uczuleni na którykolwiek antybiotyk z grupy antybiotyków aminoglikozydowych (jak np. streptomycyna, gentamycyna, tobramycyna) lub polimyksyn mogą być również uczuleni na lek Polibiotic. Długotrwałe stosowanie leku może spowodować nadmierne namnażanie niewrażliwych na lek bakterii i grzybów. Stosowanie leku Polibiotic na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i toksyczne działanie leku na układ nerwowy. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek istnieje większe ryzyko szkodliwego działania leku na nerki i słuch. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, upośledzeniem słuchu lub stosujący jednocześnie inne leki mogące uszkadzać nerki i słuch, przed zastosowaniem leku Polibiotic powinni zwrócić się do lekarza.

Jak stosować Polibiotic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Po zastosowaniu leku na dużą powierzchnię skóry lub uszkodzoną skórę, w wyniku wchłonięcia leku do organizmu, mogą wystąpić interakcje z innymi stosowanymi jednocześnie lekami. Równoczesne stosowanie leku Polibiotic i doustnie przyjmowanej neomycyny, może nasilić ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych. Nie należy stosować leku Polibiotic jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i narząd słuchu, takimi jak silnie działające leki moczopędne (np. furosemid, kwas etakrynowy). Leki te podawane jednocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi (jak np. zawarta w leku Polibiotic neomycyna) zwiększają ich stężenie we krwi, co nasila ryzyko zaburzeń słuchu, aż do głuchoty, która może wystąpić nawet po przerwaniu stosowania leku. Podczas jednoczesnego stosowania z lekiem Polibiotic leków mogących uszkadzać nerki lub układ nerwowy, może wystąpić sumowanie się działań niepożądanych.

Czy można stosować Polibiotic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Polibiotic.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Polibiotic?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić: objawy uczulenia, w tym reakcje skórne (świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia), zakażenie niewrażliwymi szczepami bakterii lub grzybów.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Polibiotic?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku lub przypadkowego przyjęcia doustnego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku zastosowania leku Polibiotic na śluzówki czy na dużą powierzchnię skóry (zwłaszcza uszkodzonej) mogą wystąpić ogólne działania niepożądane. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Mogą wystąpić objawy uszkodzenia nerek, słuchu i toksycznego działania leku na układ nerwowy.

Jak przechowywać Polibiotic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu tuby lek można stosować przez 7 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Polibiotic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem