Polopiryna Complex (Acetylsalicylic acid + Phenylephrine + Chlorpheniramine)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | ![]() |
75+ | ![]() |
Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) |
Cena 100% (zł) |
Wskazania refundacyjne Opis leku | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Polopiryna Complex (OTC) | proszek do sporządzania roztworu doustnego | 500 mg + 15,58 mg + 2 mg | 8 saszetek | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 15,30 | Cena 100% (zł): 15,30 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
|||||||||||
Polopiryna Complex (OTC) | proszek do sporządzania roztworu doustnego | 500 mg + 15,58 mg + 2 mg | 12 saszetek | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 18,90 | Cena 100% (zł): 18,90 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
Powiązane artykuły

Leki na przeziębienie z gorączką, bólami i katarem
Leki złożone o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciw katarowi stosujemy w infekcji z gorączką, bólami i katarem.
Więcej »Polopiryna Complex
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
- Skład
- Wskazania
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane
- Uwagi
- Produkty zawierające tę samą substancję czynną
Skład
1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 15,58 mg wodorowinianu fenylefryny (co odpowiada 8,21 mg fenylefryny) oraz 2 mg maleinianu chlorfenaminy. Preparat zawiera sacharozę.
Wskazania
Kompleksowe leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, bóle głowy (m.in. spowodowane zmniejszeniem drożności zatok przynosowych w wyniku obrzęku błony śluzowej nosa i ograniczenia jego drożności), obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, nadmierna wydzielina śluzowa z nosa, kichanie, łzawienie z oczu.
Dawkowanie
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
- Dorośli i młodzież w wieku 16 lat i powyżej
1 saszetka co 6-8 godzin w zależności od potrzeby. Nie należy przekraczać dawki 4 saszetek na dobę (tj. 2 g kwasu acetylosalicylowego, 32 mg fenylefryny i 8 mg chlorfenaminy). - Dzieci i młodzież
Preparatu nie należy podawać pacjentom w wieku poniżej 16 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Z uwagi na zawartość fenylefryny oraz chlorfenaminy w składzie, preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku. Należy kontrolować ciśnienie krwi, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku z chorobami serca.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek. Należy zachować ostrożność, stosując preparat u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz z przewlekłą niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Zawartość 1 saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody, wymieszać i wypić.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegająca z objawami takimi jak: skurcz oskrzeli, zapalenie błony śluzowej nosa, wstrząs. Astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna lub obrzęk błony śluzowej nosa. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej). Ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek. Ciężka niewydolność serca. Zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz jednoczesne leczenie środkami przeciwzakrzepowymi (np. pochodne kumaryny, heparyna). Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, ze względu na mielotoksyczność. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 16 lat, zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowych, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a. Ciąża i okres karmienia piersią. Choroba sercowo-naczyniowa, nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca. Jaskra zamkniętego kąta przesączania. Nadczynność tarczycy. Przerost gruczołu krokowego. Guz chromochłonny nadnerczy. U pacjentów przyjmujących inhibitory MAO lub w czasie 14 dni od zakończenia terapii inhibitorami MAO.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Działania niepożądane
- Kwas acetylosalicylowy
Mogą wystąpić: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacje; niewydolność serca; wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu; obrzęk płuc pochodzenia pozasercowego (występuje głównie w przewlekłym lub ostrym zatruciu), astma oskrzelowa; zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania; zaburzenia widzenia; zaburzenia słuchu, odwracalna utrata słuchu, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego; ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby (szczególnie u pacjentów z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, gorączką reumatyczną lub chorobą wątroby w wywiadzie), przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny; wykwity skórne różnego rodzaju, rzadko pęcherze lub plamica; białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek; małopłytkowość, niedokrwistość wskutek mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, wydłużenie czasu protrombinowego; reakcje nadwrażliwości. - Fenylefryna
Rzadko: Zawał mięśnia sercowego, komorowe zaburzenia rytmu serca; obrzęk i krwotok mózgowy (w przypadku stosowania dużych dawek oraz u pacjentów ze skłonnością); obrzęk płuc (w przypadku stosowania dużych dawek oraz u pacjentów ze skłonnością). - Chlorfenamina
Często: depresja OUN z objawami takimi, jak: ospałość mogąca prowadzić do głębokiej senności, ból i zawroty głowy, osłabienie zdolności psychomotorycznych, niemożność koncentracji, zmęczenie, drażliwość, nużliwość mięśni, dyskinezja twarzy, zaburzenia koordynacji (niezgrabne ruchy), drżenia, parestezje; niewyraźne widzenie, podwójne widzenie; suchość w nosie i gardle, zgrubienie błony śluzowej; suchość ust, utrata apetytu, zaburzenie czucia smaku i zapachu, uczucie dyskomfortu związane z przewodem pokarmowym (nudności, wymioty, dyspepsja, biegunka, zaparcie, ból w nadbrzuszu) może zostać ograniczone przez przyjmowanie leku razem z pokarmem; nasilone pocenie, wysypki skórne, złuszczające zapalenie skóry, uwrażliwienie na światło, pokrzywka; retencja moczu, utrudnione oddawanie moczu.
Uwagi
Preparat należy odstawić 5 do 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ze względu na ryzyko wydłużonego czasu krwawienia zarówno w czasie jak i po zabiegu. Ostrożnie stosować w przypadku: krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z okluzyjną chorobą naczyń (w tym choroba Raynauda) oraz u pacjentów ze skłonnością do retencji moczu lub z jaskrą. W następujących przypadkach należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka: zaburzenia nerek lub płuc, zapalenie lub rozstrzeń oskrzeli, zaburzenia sercowo-naczyniowe (bradykardia, idiopatyczna hipotonia ortostatyczna), miażdżyca tętnic mózgowych, zapalenie trzustki, bliznowaciejący wrzód trawienny, niedrożność odźwiernika dwunastnicy, niedokrwistość, choroby tarczycy, u pacjentów wrażliwych na działanie sedacyjne i pacjentów z padaczką. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Preparat może wywoływać ospałość, senność, nadmierne uspokojenie, niewyraźne widzenie i zawroty głowy - należy unikać czynności wymagających dużego skupienia, takich, jak prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk