LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Polprazol (Omeprazole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Polprazol (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,71
0,00
Cena
100% (zł):
20,92
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Polprazol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Polprazol?

Lek Polprazol występuje w postaci kapsułek dojelitowych. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg omeprazolu. Lek zawiera sacharozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Polprazol?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Polprazol?

Lek Polprazol jest stosowany w leczeniu następujących chorób u dorosłych:
- choroba refluksowa przełyku (GERD);
- wrzody dwunastnicy lub wrzody żołądka;
- owrzodzenia zakażone bakteriami Helicobacter pylori;
- owrzodzenia spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz w celu zapobiegania rozwojowi owrzodzeń podczas przyjmowania NLPZ;
- zespół Zollingera-Ellisona.
Lek Polprazol jest stosowany u dzieci w wieku powyżej 4 lat i młodzieży w leczeniu owrzodzeń zakażonych bakteriami Helicobacter pylori.
Lek Polprazol jest stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia oraz o masie ciała co najmniej 10 kg w leczeniu choroby refluksowa przełyku (GERD).

Jak stosować lek Polprazol?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Polprazol dla każdego wskazania oraz ustali czas leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku rano. Lek można przyjmować z posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Kapsułek nie wolno żuć ani kruszyć.
Pacjenci dorośli lub dzieci, którzy mają problemy z połykaniem kapsułek, mogą otworzyć kapsułkę i połknąć jej zawartość bezpośrednio, popijając szklanką wody. Można również wsypać zawartość kapsułki do szklanki wody niegazowanej, dowolnego kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego lub ananasowego) lub do musu jabłkowego. Przed wypiciem mieszaninę należy zawsze wymieszać, a następnie wypić mieszaninę od razu po sporządzeniu lub przed upływem 30 minut. Należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić płyn. Cząstek stałych z lekiem nie należy żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Polprazol?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć pominiętą dawkę natychmiast po przypomnieniu sobie o niej. Jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Polprazol nie może być stosowany?

Leku Polprazol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol), na inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent przyjmuje lek zawierający nelfinawir (używany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Leku Polprazol nie należy podawać dzieciom w 1. roku życia lub o masie ciała poniżej 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Polprazol?

Przez zleceniem leczenia lekiem Polprazol lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku ustali zasady kontroli leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Ponieważ przyjmowanie leku Polprazol może nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa (zwłaszcza w okresie stosowania leku dłuższym niż rok), pacjenci z osteoporozą lub przyjmujący kortykosteroidy powinni poinformować o tym lekarza. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Polprazol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Polprazol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowania leku Polprazol u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Polprazol?

Podczas przyjmowania leku Polprazol mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Często mogą wystąpić: ból głowy, ból brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia, nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowania leku Polprazol i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: obrzęk warg, języka i gardła, wysypka, utrudnienie przełykania); zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem; objawy zaburzeń czynności wątroby (takie jak: zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Polprazol?

W przypadku zastosowania większej ilości leku niż zalecona należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Polprazol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Polprazol mogą wystąpić zawroty głowy lub zaburzenia widzenia - w przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Polprazol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Polprazol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem