LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ponvory (Ponesimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ponvory (Rpz) tabletki powlekane 2 mg/3 mg/4 mg/5 mg/6 mg/7 mg/ 8 mg/ 9 mg/10 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ponvory (Rpz) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ponvory

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Ponvory?

Lek Ponvory występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.

  • Opakowanie przeznaczone do rozpoczynania leczenia
    Opakowanie zawiera 14 tabletek powlekanych przeznaczonych do 2-tygodniowego schematu leczenia: 2 tabletki powlekane 2 mg ponesimodu, 2 tabletki powlekane 3 mg ponesimodu, 2 tabletki powlekane 4 mg ponesimodu, 1 tabletka powlekana 5 mg ponesimodu, 1 tabletka powlekana 6 mg ponesimodu, 1 tabletka powlekana 7 mg ponesimodu, 1 tabletka powlekana 8 mg ponesimodu, 1 tabletka powlekana 9 mg ponesimodu, 3 tabletki powlekane 10 mg ponesimodu.
  • Opakowanie przeznaczone do leczenia podtrzymującego
    1 tabletka powlekana zawiera 20 mg ponesimodu.
    Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Jak działa lek Ponvory?

Substancją czynną leku jest ponesimod, który należy do grupy leków nazywanych modulatorami receptora sfingozyno-1-fosforanu (S1P). Lek zmniejsza liczbę krążących limfocytów (białych krwinek), które mogą uszkadzać osłonkę mielinową wokół nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Zmniejszenie uszkodzenia nerwów u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym zmniejsza ilość nawrotów i znacznie spowalnia rozwój choroby.

Kiedy stosować lek Ponvory?

Lek Ponvory stosuje się u dorosłych pacjentów z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego w okresie aktywności choroby.

Jak stosować lek Ponvory?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Ponvory. Leczenie należy rozpocząć, stosując wyłącznie opakowanie przeznaczone do rozpoczynania leczenia, w którym dawka będzie stopniowo zwiększana w ciągu kolejnych 14 dni. Taki schemat zwiększania dawki ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych wynikających ze spowolnienia tętna podczas rozpoczynania leczenia. Po zakończeniu przyjmowania tabletek z opakowania przeznaczonego do rozpoczynania leczenia należy kontynuować leczenie, stosując dawkę podtrzymującą. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem; przerwanie leczenia może spowodować nawrót objawów choroby, a objawy te mogą ulec pogorszeniu w porównaniu z okresem przed leczeniem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ponvory?

W razie pominięcia dawki leku należy porozumieć się z lekarzem, który ustali jak będzie kontynuowane stosowanie leku. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ponvory nie może być stosowany?

Leku Ponvory nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ponesimod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Ponvory nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ponvory?

Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem leku Ponvory lekarz przeprowadzi wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do terapii, lekarz dokładnie objaśni zasady leczenia tym lekiem. Przed przyjęciem pierwszej dawki leku Ponvory lub przed ponownym rozpoczęciem stosowania tego leku po przerwie w leczeniu, zostanie wykonane badanie czynności elektrycznej serca (EKG). Lekarz będzie także regularnie sprawdzał ciśnienie krwi podczas leczenia. Jeśli podczas leczenia lub do tygodnia od przyjęcia ostatniej dawki leku wystąpią objawy zakażenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza o wszystkich zmianach w widzeniu; u pacjenta zostanie zbadany wzrok przed rozpoczęciem przyjmowania leku, a także za każdym razem, gdy pacjent zauważy zmiany dotyczące widzenia podczas leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane badania krwi w celu oceny czynności wątroby. Podczas terapii lekiem Ponvory należy ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne i promieniowanie UV - należy nosić odzież ochronną oraz regularnie stosować filtry przeciwsłoneczne z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Lekarz będzie regularnie sprawdzał efekty leczenia i objawy choroby. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent otrzymał w ostatnim czasie jakąkolwiek szczepionkę lub ma zaplanowane szczepienie, ponieważ czasie stosowania leku Ponvory nie mogą być podawane niektóre rodzaje szczepionek. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Jak stosować lek Ponvory z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ponvory w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Ponvory nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet, które planują zajść w ciążę lub mogą zajść w ciążę i nie stosują skutecznej antykoncepcji. Jeśli lek Ponvory jest stosowany w czasie ciąży, istnieje ryzyko że może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Przed rozpoczęciem leczenia zostanie wykonany test ciążowy, aby sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży. Podczas przyjmowania i przez tydzień po zaprzestaniu stosowania leku Ponvory należy stosować skuteczną antykoncepcję (lekarz zaleci pacjentce skuteczne metody antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku, powinna przerwać leczenie i natychmiast powiadomić o tym lekarza. W przypadku zajścia w ciążę w ciągu tygodnia po zaprzestaniu przyjmowania leku należy poinformować o tym lekarza. Podczas przyjmowania leku Ponvory nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ponvory?

W trakcie stosowania leku Ponvory mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się następujące objawy: wolny rytm serca; problemy z oddychaniem; objawy zakażenia (takie jak: gorączka, zmęczenie, bóle ciała, dreszcze, nudności, wymioty); ból głowy z gorączką, sztywność karku, wrażliwość na światło, nudności, splątanie (mogą to być objawy zapalenia opon mózgowych); zmiany w widzeniu, takie jak zamazanie lub cienie w centrum pola widzenia, ślepa plama w centrum pola widzenia, nadwrażliwość na światło, nietypowo kolorowe (przyciemnione) widzenie (mogą to być objawy obrzęku plamki żółtej); objawy ze strony wątroby (w tym: nudności, wymioty, ból brzucha, zmęczenie, utrata apetytu, żółte zabarwienie skóry lub oczu, ciemne zabarwienie moczu); nagły, silny ból głowy, nagłe splątanie, nagła utrata wzroku lub inne zmiany widzenia, napad drgawek (mogą to być objawy stanu o nazwie zespół tylnej odwracalnej encefalopatii).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ponvory?

W sytuacji przyjęcia większej niż potrzeba dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Ponvory wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ponvory nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Ponvory?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ponvory - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ponvory - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem