LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Praluent (Alirocumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Praluent (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 75 mg 2 wstrzykiwacze 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Praluent (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 150 mg 2 wstrzykiwacze 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Praluent (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 300 mg 1 wstrzykiwacz 2 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Praluent

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera Praluent?

Lek Praluent występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 wstrzykiwacz zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg alirokumabu.

Jak działa Praluent?

Substancją czynną leku jest alirokumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym wiążącym się z białkiem PCSK9. Poprzez zablokowanie białka PCSK9 alirokumab zwiększa liczbę dostępnych receptorów biorących udział w usuwaniu cholesterolu LDL („złego” cholesterolu), co w konsekwencji powoduje zmniejszenie jego stężenia.

Kiedy stosować Praluent?

Lek Praluent stosuje się u dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi (z hipercholesterolemią - heterozygotyczną rodzinną i nierodzinną, lub z dyslipidemią mieszaną) oraz u dzieci i młodzieży w wieku 8 lat i starszych z heterozyotyczną hipercholesterolemią rodzinną.
Lek Praluent stosuje się u dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi oraz z chorobą sercowo-naczyniową w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.
Lek Praluent może być stosowany razem ze statyną lub z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu, jeśli maksymalna dawka statyny nie powoduje wystarczającego zmniejszenia stężenia cholesterolu, lub bez innych leków lub razem z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu, gdy statyny nie są tolerowane lub nie mogą być stosowane.
W trakcie przyjmowania tego leku należy kontynuować stosowanie diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować Praluent?

Lekarz ustali odpowiednią dla pacjenta dawkę leku Praluent i częstość podawania. Lekarz będzie kontrolował stężenie cholesterolu u pacjenta i na tej postawie może zwiększyć lub zmniejszyć dawkę leku w trakcie leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku Praluent bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cholesterolu.

Sposób podawania

Zależnie od dawki, lek będzie wstrzykiwany co 2 tygodnie lub co 4 tygodnie. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez osobę dorosłą lub przez opiekuna. Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza lekarz lub pielęgniarka przeszkolą pacjenta jak należy prawidłowo go używać. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. U młodzieży w wieku 12 lat i starszej lek powinien być podawany przez osobę dorosłą lub pod jej nadzorem. U dzieci w wieku poniżej 12 lat lek musi być zawsze podawany przez opiekuna. Wstrzykiwacz może być użyty do wykonania tylko jednego wstrzyknięcia i należy go wyrzucić po zastosowaniu. Lek jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę w udo, w brzuch (z wyjątkiem obszaru o średnicy 5 cm wokół pępka) lub w zewnętrzną powierzchnię ramienia. Nie należy wykonywać wstrzyknięcia w miejsca, w których skóra jest bolesna, stwardniała, zaczerwieniona lub nadmiernie ocieplona. Za każdym razem wstrzyknięcie należy wykonywać w inne miejsce.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Praluent?

W razie pominięcia dawki leku należy wstrzyknąć pominiętą dawkę jak najszybciej. Następnie należy przyjąć kolejną dawkę zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. W razie wątpliwości odnośnie terminu wstrzyknięcia leku należy zwrócić się do lekarza.

Kiedy Praluent nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alirokumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Praluent nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 8 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Praluent?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Praluent lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o rozpoczęciu terapii tym lekiem oraz określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy porozumieć się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku.

Jak stosować Praluent z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Praluent w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Praluent w okresie ciąży i karmienia piersią. Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem możliwość zastosowania u nich leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Praluent?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Praluent. Najczęstsze działania niepożądane to: reakcje w miejscu wstrzyknięcia (takie jak ból i zaczerwienienie), problemy dotyczące nosa i gardła (takie jak przeziębienie) oraz swędzenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Praluent i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak: trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka, wyprysk pieniążkowaty lub alergiczne zapalenie naczyń.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Praluent?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy zgłosić się do lekarza.

Czy Praluent wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Praluent nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Praluent?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać; przechowywać w zewnętrznym opakowaniu tekturowym w celu ochrony przed światłem. W razie potrzeby wstrzykiwacz może być przechowywany poza lodówką w temperaturze poniżej 25°C nie dłużej niż 30 dni (chronić przed światłem). Po wyjęciu z lodówki lek musi zostać zużyty w ciągu 30 dni lub należy go usunąć. Nie należy stosować leku Praluent, jeśli roztwór jest mętny lub zabarwiony, lub jeśli będzie zawierał widoczne zanieczyszczenia lub cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Praluent - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Praluent - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem