LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pravator (Pravastatin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pravator (Rp) tabletki 20 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 17,60 Cena 100% (zł): 17,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pravator (Rp) tabletki 40 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 26,00 Cena 100% (zł): 26,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pravator

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ranbaxy Poland Sp. z o.o.

Co zawiera Pravator?

Lek Pravator występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 20 mg lub 40 mg soli sodowej prawastatyny. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Tabletki w obu dawkach mogą być podzielone na pół.

Jak działa Pravator?

Prawastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Pravator?

Lek Pravator jest stosowany w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu i tłuszczów we krwi, w przypadku kiedy nie udaje się tego osiągnąć w wyniku zmiany diety i aktywności fizycznej. Pacjent przyjmujący lek Pravator powinien jednocześnie stosować dietę z obniżoną ilością cholesterolu oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne.
Lek Pravator jest stosowany w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych i zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu tych chorób, a u pacjentów u których wcześniej wystąpił udar lub występuje niestabilna dusznica bolesna lek ten stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru w przyszłości i zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu tych chorób.
Lek Pravator jest stosowany u pacjentów po przeszczepieniu narządu i otrzymujących leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu przez organizm - w tym przypadku lek ten stosuje się do obniżenia podwyższonego stężenia tłuszczów we krwi.

Jak stosować Pravator?

Lekarz ustala dawkę leku Pravator właściwą dla każdego pacjent, sposób dawkowania i czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą (pół szklanki).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pravator?

Lek należy stosować regularnie. W przypadku pominięcia dawki leku Pravator należy przyjąć kolejną dawkę według normalnego schematu. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Pravator nie może być stosowany?

Leku Pravator nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (prawastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Pravator nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 8 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pravator?

Przed przepisaniem terapii lekiem Pravator lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z tym leczeniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz określi indywidualnie zalecenia, które pacjent musi przestrzegać i ustali terminy wizyt kontrolnych. Zaleci także regularną kontrolę parametrów czynności wątroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy omówić je z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeżeli podczas leczenia pacjent będzie odczuwał niewyjaśnione skurcze lub bóle mięśni, powinien jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi. Osoby chore na cukrzycę lub z ryzykiem rozwoju cukrzycy będą pod ścisłą kontrolą lekarską podczas stosowania tego leku. W czasie stosowania leku Pravator należy do minimum ograniczyć spożywanie alkoholu.

Jak stosować Pravator z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Pravator w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Pravator w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli podczas stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pravator?

Działania niepożądane leku Pravator są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Pravator i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące objawy: bóle mięśni niewyjaśnionego pochodzenia lub utrzymujące się dłużej niż można się spodziewać, tkliwość, osłabienie lub skurcze mięśni; ciężkie reakcje uczuleniowe, w tym obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła), które mogą powodować problemy z oddychaniem; objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału, utrata apetytu); silny ból brzucha (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pravator?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia przez inne osoby, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Pravator wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pravator zwykle nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli podczas leczenia tym lekiem wystąpią zawroty głowy, niewyraźne lub podwójne widzenia, przed próbą prowadzenia pojazdu i obsługiwania maszyn pacjent powinien się upewnić, że jest w stanie bezpiecznie podjąć się tych czynności.

Jak przechowywać Pravator?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem