LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Prenessa (Perindopril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Prenessa (Rp) tabletki 4 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,71
0,00
Cena
100% (zł):
13,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Prenessa (Rp) tabletki 8 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,94
0,00
Cena
100% (zł):
24,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Prenessa

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Prenessa?

Lek Prenessa występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 4 mg lub 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą. Tabletki w obu dawkach można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzona została wcześniej nietolerancja niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Prenessa?

Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Zahamowanie aktywności tego enzymu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi do organizmu. Ponadto inhibitory ACE wywierają ochronny wpływ na naczynia i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

Kiedy stosować lek Prenessa?

  • Lek Prenessa jest stosowany:
    - w leczeniu nadciśnienia tętniczego (obie dawki);
    - w leczeniu objawowej niewydolności serca (tylko dawka 4 mg);
    - w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał serca, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową oraz u osób po przebytym zawale serca i (lub) operacji poprawiającej ukrwienie serca, poprzez rozszerzenie naczyń zaopatrujących je w krew (obie dawki).

Jak stosować lek Prenessa?

Odpowiednią dawkę leku Prenessa dla każdego pacjenta oraz czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie, najlepiej rano, przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć i popić szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Prenessa?

W trakcie leczenia ważne jest regularne przyjmowanie leku Prenessa. W razie pominięcia więcej niż jednej dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę tak szybko jak to możliwe, a następnie kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleceniami. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Prenessa nie może być stosowany?

Leku Prenessa nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (peryndopryl), na inny inhibitor ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli po wcześniejszym leczeniu inhibitorem ACE u pacjenta wystąpiły objawy, takie jak nagły obrzęk warg i twarzy, szyi, ewentualnie również z obrzękiem rąk i stóp lub dusznością albo chrypką (obrzęk naczynioruchowy), a także jeśli objawy takie wystąpiły u pacjenta lub w rodzinie pacjenta w innych okolicznościach. Leku nie wolno stosować po trzecim miesiącu ciąży.
Lek Prenessa nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Prenessa?

Przed zleceniem stosowania leku Prenessa lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad, a następnie przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Lekarz może monitorować czynność nerek, ciśnienie krwi oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi w regularnych odstępach czasu. Jeśli w dowolnym momencie leczenia u pacjenta pojawi się nagły obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła oraz trudności z połykaniem lub oddychaniem (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Prenessa i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. O przyjmowaniu leku Prenessa należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie ogólne lub zabieg chirurgiczny; przeprowadzenie zabiegu hemodializy lub aferezy cholesterolu LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien omówić je z lekarzem.

Jak stosować lek Prenessa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Prenessa w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Prenessa nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży (pierwsze 3 miesiące) i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ stosowanie w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Prenessa, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Prenessa nie jest zalecany do stosowania w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Prenessa?

Działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Prenessa są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Prenessa i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła z trudnościami w oddychaniu (objawy obrzęku naczynioruchowego); silne zawroty głowy lub omdlenie z powodu niskiego ciśnienia krwi; szybkie lub nierówne bicie serca, ból w klatce piersiowej, zawał serca; osłabienie siły mięśni rąk lub nóg, trudności z mówieniem (mogą to być objawy udaru); nagły świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i duszność; zapalenie trzustki powodujące silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców; zażółcenie skóry lub oczu mogące być objawem zapalenia wątroby; ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Prenessa?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Prenessa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Prenessa mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy lub osłabienie związane z niskim ciśnieniem tętniczym, zwłaszcza na początku leczenia lub w przypadku stosowania z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. W takich sytuacjach zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn może zostać zaburzona.

Jak przechowywać lek Prenessa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Prenessa - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem