LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Prestarium (Perindopril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Prestarium 5 mg (Rp) tabletki powlekane 5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,72
0,00
Cena
100% (zł):
22,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Prestarium 10 mg (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
30,52
0,00
Cena
100% (zł):
35,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Prestarium

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Les Laboratoires Servier

Co zawiera lek Prestarium?

Lek Prestarium jest dostępny na receptę w postaci tabletek w 2 dawkach.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg peryndoprylu z argininą. Tabletka w dawce 5 mg może być podzielona na połowy. Lek zawiera laktozę - pacjent, u którego stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Prestarium?

Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Zahamowanie aktywności tego enzymu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi do organizmu. Ponadto inhibitory ACE wywierają ochronny wpływ na naczynia i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

Kiedy stosować lek Prestarium?

  • Prestarium 5 mg
    Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, w leczeniu niewydolności serca oraz w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy przebyli zawał serca i (lub) operację poprawiającą zaopatrzenie serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń dostarczających krew.
  • Prestarium 10 mg
    Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy przebyli zawał serca i (lub) operację poprawiającą zaopatrzenie serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń dostarczających krew.

Jak stosować lek Prestarium?

Odpowiednią dawkę leku Prestarium i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej rano przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Prestarium?

Ważne jest, aby przyjmować lek Prestarium regularnie każdego dnia. W sytuacji pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Prestarium nie może być stosowany?

Leku Prestarium nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (peryndopryl), inny inhibitor ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitora ACE u pacjenta wystąpiły takie objawy jak świszczący oddech, obrzęk twarzy, języka lub gardła, silny świąd lub ciężkie wysypki skórne (stan nazywany obrzękiem naczynioruchowym), albo jeśli pacjent albo członek jego rodziny miał takie objawy w innych okolicznościach. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca.
Lek Prestarium nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Prestarium?

Przed przepisaniem leku Prestarium konieczna jest weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia i ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli dowolnym momencie leczenia wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego (takie jak: nagły obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności z połykaniem lub oddychaniem), należy przerwać przyjmowanie leku Prestarium i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Prestarium należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących przypadkach: planowane znieczulenie ogólne lub zabieg chirurgiczny; zabieg aferezy LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os.

Jak stosować lek Prestarium z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Prestarium w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosować leku Prestarium w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Prestarium, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Prestarium nie jest zalecany u matek, które karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Prestarium?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie przyjmowania leku Prestarium, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Prestarium i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, co może być objawem obrzęku naczynioruchowego; silne zawroty głowy lub omdlenie spowodowane niskim ciśnieniem krwi; nieregularne lub mocne bicie serca, ból w klatce piersiowej, zawał serca; osłabienie siły mięśni rąk lub nóg albo trudności z mówieniem, co może być objawem udaru; nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności z oddychaniem; silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców, co może być objawem zapalenia trzustki; zażółcenie skóry lub oczu, co może być objawem zapalenia wątroby; ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Prestarium?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej powiadomić lekarza lub zgłosić się do szpitala na ostry dyżur.

Czy lek Prestarium wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych pacjentów podczas stosowania leku Prestarium mogą wystąpić zawroty głowy lub osłabienie związane z obniżonym ciśnieniem tętniczym, co może zaburzać dolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Prestarium?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Prestarium - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem