LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Prevymis (Letermovir)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Prevymis (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 240 mg/12 ml 1 fiolka 12 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Prevymis (Rpz) tabletki powlekane 240 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Prevymis (Rpz) tabletki powlekane 480 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Prevymis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera lek Prevymis?

Lek Prevymis występuje w postaci tabletek (w dwóch dawkach) oraz w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Prevymis tabletki
    1 tabletka powlekana zawiera 240 mg lub 480 mg letermowiru. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną przyjmowanie tego leku.
  • Prevymis infuzja
    1 fiolka zawiera 240 mg lub 480 mg letermowiru. Lek zawiera cyklodekstrynę - jeśli pacjent ma chorobę nerek, powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa lek Prevymis?

Letermowir jest lekiem przeciwwirusowym - zapobiega rozwojowi choroby spowodowanej przez cytomegalowirus.

Kiedy stosować lek Prevymis?

Lek Prevymis jest lekiem przeznaczonym dla dorosłych pacjentów, którzy niedawno przebyli przeszczep szpiku kostnego w celu zapobiegania rozwojowi choroby spowodowanej przez cytomegalowirus.

Jak stosować lek Prevymis?

Lekarz dobiera dla pacjenta odpowiednią postać leku Prevymis oraz określa długość leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Prevymis tabletki
Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, podczas posiłku lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Tabletki nie należy dzielić, kruszyć ani żuć.
Prevymis infuzja
Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wlewu do żyły przez około 60 minut.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Prevymis?

Bardzo ważne jest, aby nie pomijać dawek leku.
Prevymis tabletki
Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć pominiętą dawkę tak szybko jak to możliwe; jeśli jednak pozostało niewiele czasu do pory przyjęcia kolejnej dawki leku, nie należy przyjmować pominiętej dawki a kolejną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w tym samym czasie w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Prevymis infuzja
W przypadku pominięcia wizyty, na której podawany jest lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia innego terminu wizyty.

Kiedy lek Prevymis nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (letermowir) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie leki zawierające pimozyd, alkaloidy sporyszu (takie jak ergotamina i dihydroergotamina) lub leki ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego. Jeśli pacjent przyjmuje lek Prevymis jednocześnie z lekiem zawierającym cyklosporynę, nie powinien przyjmować leków zawierających dabigatran oraz leków zawierających atorwastatynę, symwastatynę, rozuwastatynę lub pitawastatynę.
Lek Prevymis nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Prevymis?

Przed zleceniem leczenia lekiem Prevymis lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące prowadzenia terapii. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Prevymis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Letermowiru nie wolno przyjmować z następującymi lekami: pimozyd (lek stosowany w leczeniu zespołu Tourette’a); alkaloidy sporyszu, takie jak ergotamina i dihydroergotamina (leki stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy); ziele dziurawca zwyczajnego. Jeśli letermowir jest stosowany jednocześnie z cyklosporyną, nie wolno go przyjmować z następującymi lekami: dabigatran (lek stosowany w leczeniu zakrzepów krwi); statyny, takie jak atorwastatyna, symwastatyna, rosuwastatyna, pitawastatyna (leki stosowane w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu).

Czy można stosować lek Prevymis w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję, czy będzie można zastosować leczenie lekiem Prevymis u pacjentki, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Prevymis?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Prevymis są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Prevymis?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana ilość tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Prevymis wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W czasie stosowania leku Prevymis może wystąpić uczucie osłabienia lub zawroty głowy - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ich ustąpienia.

Jak przechowywać lek Prevymis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek Prevymis w postaci tabletek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Lek Prevymis w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji podawany jest przez osobę z fachowego personelu medycznego.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Prevymis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Prevymis - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem