LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Profenid czopki (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Profenid (Rp) czopki 100 mg 10 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,90
0,00
Cena
100% (zł):
11,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Profenid czopki

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi-Aventis France

Co zawiera Profenid czopki?

Lek Profenid występuje w postaci czopków i jest dostępny na receptę.
1 czopek zawiera 100 mg ketoprofenu.

Jak działa Profenid?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Profenid czopki?

Lek Profenid czopki jest stosowany w leczeniu objawowym chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Stosuje się go w objawowym leczeniu ostrych stanów zapalnych narządu ruchu (zapalenie ścięgna, urazy), a także w bólach kostno-mięśniowych o nasileniu niewielkim do umiarkowanego, niezależnie od pochodzenia.

Jak stosować Profenid czopki?

Lekarz określa sposób dawkowanie leku Profenid czopki w poszczególnych schorzeniach oraz długość leczenia.

Sposób podawania

Lek należy stosować doodbytniczo.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Profenid czopki?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Profenid czopki nie może być stosowany?

Leku Profenid czopki nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów, u których w przeszłości występowały reakcje nadwrażliwości, takie jak: skurcz oskrzeli, napady astmy, nieżyt nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne po przyjęciu ketoprofenu lub podobnych leków (takich jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne). Czopki są przeciwwskazane u osób z zapaleniem odbytu lub krwawieniem z odbytu występujących w przeszłości.
Lek Profenid czopki nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Profenid czopki?

Przed przepisaniem leku Profenid czopki lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Profenid czopki dłużej niż jest to konieczne. Przyjmowanie takich leków jak Profenid czopki może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu; ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia należy przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza. Osoby z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowane przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów w podeszłym wieku, którzy wymagają odpowiedniego nadzoru leczenia przez lekarza.

Jak stosować Profenid czopki z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków, które zawierają w składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwas acetylosalicylowy lub selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków zwiększających ryzyko powstawania owrzodzeń lub krwawienia, takich jak doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna) lub leki hamujące agregację płytek krwi (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Profenid czopki w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Profenid czopki nie wolno stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Lek Profenid czopki może być stosowany w pierwszych 6 miesiącach ciąży, gdy zdecyduje o tym lekarz. Pacjentki karmiące piersią muszą poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Profenid czopki. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Profenid czopki?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Profenid czopki są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Profenid czopki i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się: objawy nadwrażliwości na lek (szczególnie duszność, pokrzywka, wysypka skórna, uszkodzenia śluzówek, nagły świąd twarzy i szyi); objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (takie jak wymiotowanie krwią, krew w stolcu, smolisty stolec); ciężkie reakcje skórne (w postaci złuszczającego zapalenia skóry, zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznego, martwiczego oddzielania się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Profenid czopki?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Profenid czopki wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Profenid czopki wystąpią zawroty głowy, senność lub drgawki, należy wstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn do chwili stwierdzenia przez lekarza, że nie ma przeszkód do wykonywania wymienionych czynności.

Jak przechowywać Profenid czopki?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Profenid czopki - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem