LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Profenid tabletki (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Profenid (Rp) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,98
0,00
Cena
100% (zł):
12,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Profenid tabletki

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera Profenid tabletki?

Lek Profenid występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg ketoprofenu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Profenid?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Profenid tabletki?

Lek Profenid tabletki stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów) oraz choroby zwyrodnieniowej stawów przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie ograniczającej sprawność chorego. Lek może być stosowany w bólach różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego oraz w bolesnym miesiączkowaniu.

Jak stosować Profenid tabletki?

Dawkowanie leku Profenid tabletki dla poszczególnych schorzeń i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w czasie posiłku, popijając szklanką wody. Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzać. W przypadku łagodnych dolegliwości żołądkowych wskazane może być stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy lub osłaniających śluzówkę żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Profenid tabletki?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o tej samej porze co zwykle. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Profenid tabletki nie może być stosowany?

Leku Profenid tabletki nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości duszność, napad astmy oskrzelowej, nieżyt nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne po zastosowaniu ketoprofenu lub podobnie działających leków (takich jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne).
Lek Profenid tabletki nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Profenid tabletki?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Profenid tabletki, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo. Nie należy stosować leku Profenid tabletki dłużej niż zlecił lekarz. Przyjmowanie takich leków jak Profenid tabletki może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, które zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Jeśli podczas stosowania leku Profenid tabletki wystąpią zaburzenia widzenia, należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowani przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. U osób w podeszłym wieku konieczna jest szczególna ostrożność i odpowiednia kontrola leczenia przez lekarza.

Jak stosować Profenid tabletki z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków, które zawierają w składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwas acetylosalicylowy lub selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków zwiększających ryzyko powstawania owrzodzeń lub krwawienia, takich jak doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna) lub leki hamujące agregację płytek krwi (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Profenid tabletki w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Profenid tabletki nie wolno stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią o zastosowaniu leku Profenid tabletki decyduje lekarz. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Profenid tabletki?

W trakcie stosowania leku Profenid tabletki mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie leku Profenid tabletki należy przerwać i natychmiast zwrócić się do lekarza w przypadku wystąpienia następujących objawów: duszność, pokrzywka, wysypka skórna, uszkodzenia śluzówek, nagły świąd twarzy i szyi, krwawe wymioty, krew w stolcu, smolisty stolec, ciężkie reakcje skórne (w postaci złuszczającego zapalenia skóry, zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznego, martwiczego oddzielania się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Profenid tabletki?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Profenid tabletki wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Profenid tabletki może wywołać u niektórych pacjentów zawroty głowy, senność lub drgawki - w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do chwili stwierdzenia przez lekarza, że nie ma przeszkód do wykonywania tych czynności.

Jak przechowywać Profenid tabletki?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C i chronić przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Profenid tabletki - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem