LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Prohidna (Febuxostat)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Prohidna (Rp) tabletki powlekane 80 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
33,86
Cena
100% (zł):
33,86
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Prohidna

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Prohidna?

Lek Prohidna to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 80 mg febuksostatu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Prohidna?

Febuksostat ogranicza powstawanie kwasu moczowego poprzez blokowanie enzymu o nazwie oksygenaza ksantyny, który jest niezbędny do wytwarzania kwasu moczowego w organizmie.

Kiedy stosować lek Prohidna?

Lek Prohidna w dawce 80 mg jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu dny moczanowej spowodowanej hiperurykemią (podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi) - lek jest stosowany, kiedy tworzą się już kryształy kwasu moczowego wewnątrz oraz wokół stawów i nerek.

Jak stosować lek Prohidna?

Dawkowanie leku Prohidna i czas leczenia określi lekarz. Nie wolno przerywać stosowania leku Prohidna bez zalecenia lekarza, nawet w przypadku poprawy samopoczucia.

Sposób podawania

Lek można zażywać z posiłkiem lub bez posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Prohidna?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć niezwłocznie po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Prohidna nie może być stosowany?

Leku Prohidna nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (febuksostat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Prohidna nie może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Prohidna?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Prohidna, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Jeśli przed pierwszym rozpoczęciem leczenia lekiem Prohidna występuje napad dny moczanowej, należy odczekać aż napad dny ustąpi. Nie należy odstawiać leku Prohidna w razie wystąpienia zaostrzenia dny w trakcie leczenia. Lek Prohidna należy stosować codziennie, nawet jeśli nie występuje zaostrzenie lub napad dny moczanowej. Lekarz zleci wykonywanie badań krwi przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia w celu sprawdzenia, czy czynność wątroby jest prawidłowa. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Jak stosować lek Prohidna z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Prohidna w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Prohidna, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Prohidna?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w trakcie leczenia lekiem Prohidna, zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęściej mogą pojawić się: nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, biegunka, ból głowy, wysypka, nudności, zaostrzenie objawów dny, obrzęk, zawroty głowy, świąd, zmęczenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Prohidna i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej: wysypka, świąd, obrzęk kończyn lub twarzy, trudności w oddychaniu, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych; objawy ciężkich wysypek skórnych (powstawanie pęcherzyków i łuszczenie się skóry i wewnętrznych powierzchni jam ciała np. jamy ustnej i narządów płciowych, bolesne owrzodzenie jamy ustnej i (lub) okolic narządów płciowych ze współistniejącą gorączką, bólem gardła i zmęczeniem - zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); uogólnione wysypki skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Prohidna?

W razie przypadkowego przedawkowania leku należy porozumieć się z lekarzem lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Czy lek Prohidna wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Prohidna mogą wystąpić zawroty głowy, senność, niewyraźne widzenie i odczucie drętwienia lub mrowienia - w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Prohidna?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Prohidna - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem