Dodaj do mojego indeksu leków »

Prospan pastylki (Hedera helix) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Prospan (OTC) pastylki miękkie 26 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,00 Cena 100% (zł): 19,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Prospan pastylki

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG

CO ZAWIERA PROSPAN PASTYLKI?

1 pastylka miękka Prospan zawiera 26 mg wyciągu z liści bluszczu pospolitego. Lek zawiera maltitol i sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA PROSPAN?

Lek Prospan działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli.

KIEDY STOSOWAĆ PROSPAN PASTYLKI?

Lek Prospan jest stosowanym jako środek wykrztuśny w produktywnym (tzw. mokrym) kaszlu.

JAK STOSOWAĆ PROSPAN PASTYLKI?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Na ogół leczenie powinno trwać przez około 1 tydzień.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Ssać 1 pastylkę Prospan 4 razy na dobę. Dobowa dawka nie może przekraczać 4 pastylek na dobę.
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: ssać 1 pastylkę Prospan 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 70 mg.
Lek Prospan pastylki nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania
Pozostawić pastylki w ustach do rozpuszczenia. Przyjmować po posiłkach; nie przyjmować w pozycji leżącej.

KIEDY PROSPAN PASTYLKI NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Prospan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wyciąg z liści bluszczu), na inne rośliny z rodziny araliowatych (grupa roślin, do której należy bluszcz) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PROSPAN PASTYLKI?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub pojawią się takie objawy jak duszności, gorączka, ropne lub krwawe odkrztuszanie, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować w przypadku stosowania leku u pacjentów z zapaleniem śluzówki żołądka lub wrzodem żołądka.

JAK STOSOWAĆ PROSPAN Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jednoczesne stosowanie leku Prospan z lekami przeciwkaszlowymi, takimi jak kodeina i dekstrometorfan, nie jest zalecane bez kontroli lekarza.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PROSPAN PASTYLKI W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Nie należy stosować leku Prospan w ciąży i w okresie karmienia piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PROSPAN PASTYLKI?

Bardzo rzadko po przyjęciu leków zawierających wyciąg z bluszczu mogą wystąpić reakcje alergiczne (np. pokrzywka, wysypka, duszności, obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry). Niezbyt często mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PROSPAN?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku przyjęcia znacznie większej dawki leku niż zalecana (więcej niż trzykrotna dawka dzienna) mogą wystąpić nudności, wymioty lub biegunka.

CZY PROSPAN PASTYLKI WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Brak szczególnych środków ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ PROSPAN PASTYLKI?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych