LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Protopic (Tacrolimus)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Protopic 0,03% (Rpz) maść 0,3 mg/g 1 tuba 10 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
64,00
Cena
100% (zł):
64,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Protopic 0,03% (Rpz) maść 0,3 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
153,50
Cena
100% (zł):
153,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Protopic 0,1% (Rpz) maść 1 mg/g 1 tuba 10 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
62,00
Cena
100% (zł):
62,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Protopic 0,1% (Rpz) maść 1 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
153,50
Cena
100% (zł):
153,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Protopic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Leo Pharma A/S

Co zawiera Protopic?

Lek Protopic występuje w postaci maści na skórę w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego. Lek zawiera butylohydroksytoluen - może powodować kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie oczu lub śluzówek.

Jak działa Protopic?

Takrolimus jest lekiem immunomodulującym, czyli zmieniającym nieprawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu. Lek Protopic zmniejsza stan zapalny i świąd skóry.

Kiedy stosować Protopic?

  • Protopic 0,03%
    Lek Protopic 0,03% jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry u dorosłych, którzy nie reagowali lub nie tolerowali leczenia konwencjonalnego, takiego jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów oraz u dzieci w wieku 2 lat i powyżej, które nie reagowały na leczenie konwencjonalne, takie jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Lek Protopic 0,03% może być także stosowany w celu zapobiegania nawrotom zaostrzenia choroby lub przedłużenia okresu bez nawrotów choroby - warunki zastosowania leku ustala lekarz.
  • Protopic 0,1%
    Lek Protopic 0,1 % jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry u dorosłych, którzy nie reagowali lub nie tolerowali leczenia konwencjonalnego, takiego jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Lek Protopic 0,1% może być także stosowany w celu zapobiegania nawrotom zmian i przedłużenia okresów bez nawrotów choroby - warunki zastosowania leku ustala lekarz.

Jak stosować Protopic?

Lek Protopic jest dostępny w dwóch dawkach: Protopic 0,03% i Protopic 0,1% - lekarz dobiera odpowiednią dawkę leku dla każdego pacjenta. Lekarz poinformuje o czasie leczenia, a także o sposobie stosowania leku w okresie zaostrzenia choroby (tj. w czasie występowania zmian zapalnych na skórze) oraz w celu zapobiegania nawrotom. Lekarz ustali także termin wizyt kontrolnych. Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Sposób podawania

Cienką warstwę maści należy nanieść na suchą, zmienioną powierzchnię skóry; jeśli maść jest stosowana po kąpieli lub prysznicu, należy upewnić się, że skóra jest całkowicie wysuszona. Lek można stosować na większość powierzchni ciała - na twarz, szyję, na zgięcia w okolicy kolan i łokci, z wyjątkiem śluzówek. Należy uważać, aby maść nie przedostała się do nosa, jamy ustnej lub do oka. Jeśli maść dostanie się w te miejsca, należy ją dokładnie zetrzeć i (lub) spłukać wodą. Nie należy przykrywać leczonego obszaru skóry bandażami lub opatrunkami. Po każdorazowym zastosowaniu maści należy umyć ręce, chyba że ręce są miejscem leczonym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Protopic?

W przypadku zapomnienia nałożenia maści w przewidzianym czasie, należy zastosować ją jak najszybciej, a następnie powrócić do poprzedniego schematu leczenia.

Kiedy Protopic nie może być stosowany?

Leku Protopic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (takrolimus) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku w przypadku uczulenia na antybiotyki makrolidowe, do których należą między innymi azytromycyna, klarytromycyna, erytromycyna.
Lek Protopic 0,03% nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Lek Protopic 0,1% nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Protopic?

Przed przepisaniem leku Protopic lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz poinformuje o zaleceniach związanych z jego stosowaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Lek nie może być stosowany na zakażone zmiany na skórze, dlatego w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian w wyglądzie skóry, należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli w trakcie leczenia lekiem Protopic wystąpi obrzęk węzłów chłonnych, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Podczas stosowania leku należy unikać wystawiania skóry na dłuższe działanie światła słonecznego lub sztucznego światła słonecznego (np. łóżka opalające). Jeśli bezpośrednio po zastosowaniu maści spędza się czas na dworze, należy używać odpowiednich kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym i nosić luźną odzież chroniącą skórę przed słońcem. Pacjenci stosujący lek Protopic powinni poinformować lekarza zlecającego terapię światłem o jego stosowaniu, ponieważ w tym samym czasie nie jest zalecane leczenie światłem i stosowanie leku Protopic. W czasie stosowania leku Protopic picie alkoholu może powodować rumieńce lub zaczerwienienie skóry lub twarzy oraz uczucie gorąca.

Jak stosować Protopic z innymi lekami lub kosmetykami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
W czasie leczenia maścią Protopic możliwe jest stosowanie kremów nawilżających i płynów kosmetycznych - ważne jest aby nie stosować ich w ciągu 2 godzin po zastosowaniu leku Protopic.

Czy można stosować Protopic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości zastosowania leku Protopic u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Protopic?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Protopic, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Protopic?

W przypadku pomyłkowego połknięcia maści (głównie przez dziecko) należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów.

Czy Protopic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Protopic nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Protopic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Protopic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem