LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pseudoephedrine Espefa (Pseudoephedrine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pseudoephedrine Espefa (OTC) tabletki powlekane 60 mg 12 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,00 Cena 100% (zł): 11,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pseudoephedrine Espefa

Espefa Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy

Co zawiera lek Pseudoephedrine Espefa?

Lek Pseudoephedrine Espefa występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera czerwień Allura i może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Pseudoephedrine Espefa?

Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie śluzówki górnych dróg oddechowych, szczególnie śluzówki nosa i zatok przynosowych, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku, zmniejszenia ilości wydzieliny oraz udrożnienia nosa.

Kiedy stosować lek Pseudoephedrine Espefa?

Lek Pseudoephedrine Espefa jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu zapalenia śluzówki nosa i zatok przynosowych (którego objawami są katar, zatkany nos) w przebiegu przeziębienia, grypy lub alergicznego zapalenia śluzówki nosa.
Lek Pseudoephedrine Espefa jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Jak stosować lek Pseudoephedrine Espefa?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    1 tabletka Pseudoephedrine Espefa 3 do 4 razy na dobę. U młodzieży lek można stosować maksymalnie przez 4 dni.
  • Dzieci
    Leku Pseudoephedrine Espefa nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku zaleca się stosowanie dawkowania jak u dorosłych i zwrócenie szczególnej uwagi na czynność nerek i wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pseudoephedrine Espefa u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pseudoephedrine Espefa u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się doustnie.

Kiedy lek Pseudoephedrine Espefa nie może być stosowany?

Leku Pseudoephedrine Espefa nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pseudoefedrynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężkie nadciśnienie tętnicze lub ciężka choroba wieńcowa. Nie stosować leku Pseudoephedrine Espefa, jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował przez ostatnie 2 tygodnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (są to leki stosowane m.in. w depresji), ponieważ jednoczesne stosowanie pseudoefedryny z takimi lekami może niekiedy prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi lub przełomu nadciśnieniowego. Nie stosować jednocześnie z furazolidonem.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pseudoephedrine Espefa?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po upływie 3 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występują następujące schorzenia: nadciśnienie tętnicze, choroba serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy, podwyższone ciśnienie śródgałkowe, przerost prostaty, zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Należy zwrócić uwagę, czy nie są jednocześnie stosowane inne leki zwężające naczynia krwionośne śluzówek w postaci kropli lub aerozolu do nosa. Należy unikać jednoczesnego przyjmowania leku Pseudoephedrine Espefa i alkoholu. Sportowcy powinni mieć świadomość, że lek Pseudoephedrine Espefa może powodować pozytywny wynik testów antydopingowych.

Jak stosować lek Pseudoephedrine Espefa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Pseudoefedryny nie należy stosować jednocześnie z furazolidonem lub lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy. Należy poinformować lekarza o jednoczesnym stosowaniu następujących leków: leki obniżające ciśnienie krwi, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki pobudzające układ współczulny (np. leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy, leki zmniejszające przekrwienie śluzówek, leki hamujące łaknienie), ze względu na możliwość zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Leki zobojętniające sok żołądkowy zwiększają wchłanianie pseudoefedryny, a kaolin je zmniejsza.

Czy można stosować lek Pseudoephedrine Espefa w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Pseudoephedrine Espefa może być stosowany u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią jedynie wtedy, gdy lekarz uzna to za bezpieczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pseudoephedrine Espefa?

Podczas stosowania leku Pseudoephedrine Espefa często mogą wystąpić: suchość w jamie ustnej, nudności, zawroty głowy, bezsenność i nerwowość. Bardzo rzadko: zaburzenia rytmu serca, zawał mięśnia sercowego, kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, reakcje uczuleniowe, wysypka na skórze, świąd, obrzęki skóry i (lub) śluzówek powodujące trudności z oddychaniem lub przełykaniem, podwyższone ciśnienie krwi, udar naczyniowy mózgu, ból głowy, parestezja, nadmierna aktywność psychoruchowa, drżenie, senność, niepokój, euforia, omamy, omamy wzrokowe, niepokój ruchowy, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, wymioty, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu.
Należy przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli pojawi się nagły ból brzucha, krwawienie z odbytu lub inne objawy rozwijającego się zapalenia jelita grubego, nagła gorączka z zaczerwieniem skóry i wysypką krostkową.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pseudoephedrine Espefa?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania są: nudności, wymioty, bezsenność, drżenie, rozszerzenie źrenic, niepokój, pobudzenie, omamy, drgawki, kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, nadciśnienie, zwolniony rytm serca, zaburzenia rytmu serca, przełom nadciśnieniowy, krwawienie wewnątrzczaszkowe, zawał serca, psychoza, uszkodzenie mięśni, zmniejszone stężenie potasu we krwi oraz zawał niedokrwienny jelit.

Czy lek Pseudoephedrine Espefa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wiadomo, czy lek Pseudoephedrine Espefa wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Pseudoephedrine Espefa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem