LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Psotriol maść (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Psotriol (Rp) maść 50 µg + 0,5 mg/g 1 tuba 60 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
39,91
0,00
Cena
100% (zł):
113,83
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Psotriol maść

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sun-Farm Sp. z o.o.

Co zawiera Psotriol maść?

Lek Psotriol występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g maści zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen - może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek.

Jak działa Psotriol?

Lek Psotriol maść zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować Psotriol maść?

Lek Psotriol maść stosuje się na skórę w leczeniu łuszczycy pospolitej u osób dorosłych.

Jak stosować Psotriol maść?

Sposób leczenia lekiem Psotriol maść i czas trwania leczenia ustala lekarz. Należy stosować wszystkie zalecenia lekarza. Przerwanie stosowania leku należy prowadzić w porozumieniu z lekarzem, stopniowo, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania leku.

Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie na skórę objętą łuszczycą; nie należy go stosować na miejsca na skórze bez łuszczycy. Opuszkami palców nałożyć maść na miejsca dotknięte łuszczycą i delikatnie wetrzeć w skórę tak aby pokryć maścią powierzchnię skóry dotkniętą łuszczycą. Nie należy stosować bandaży ani szczelnych opatrunków na leczone miejsca na skórze. Po użyciu leku należy dobrze umyć ręce, chyba że maść jest stosowana do leczenia skóry rąk. Należy uważać, aby maść nie dostała się do nosa, jamy ustnej lub do oka. Nie zaleca się korzystania z prysznica czy kąpieli bezpośrednio po nałożeniu leku.

Kiedy Psotriol maść nie może być stosowany?

Leku Psotriol maść nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie jest przeznaczony do stosowania w innych rodzajach łuszczycy niż te podane we wskazaniach.
Lek Psotriol maść nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Psotriol maść?

Przed przepisaniem leku Psotriol maść konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące leczenia. Jeśli zaostrzą się objawy łuszczycy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała lub stosowania więcej niż 15 g leku na dobę. Leku nie należy stosować na zakażone zmiany skórne, dlatego w razie zauważenia jakichkolwiek zmian w wyglądzie skóry, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać stosowania leku na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry, na twarzy lub narządach płciowych, na śluzówkach lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). Jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy skontaktować się z lekarzem. Podczas stosowania leku Psotriol maść należy unikać nadmiernego opalania, nadmiernego korzystania z solarium i innych form leczenia z zastosowaniem światła.

Jak stosować Psotriol maść z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Psotriol maść w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Psotriol maść u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz. Jeśli lekarz zgodził się, aby pacjentka karmiła piersią w trakcie leczenia, należy zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Psotriol maść?

Działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Psotriol maść zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Psotriol maść i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy reakcji uczuleniowej (takie jak: obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk jamy ustnej lub gardła, trudności w oddychaniu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Psotriol maść?

W przypadku zastosowania więcej niż 15 g maści w ciągu doby należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Psotriol maść?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w lodówce; przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 1 rok.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Psotriol maść - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem