LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pulveril (Salmeterol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pulveril (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 25 µg/dawkę inh. 120 dawek 75+: S Ciąża: C Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 9,60 Cena 100% (zł): 63,64 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pulveril

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Pulveril?

Lek Pulveril występuje w postaci aerozolu inhalacyjnego i jest dostępny na receptę.
1 dawka odmierzona (w dozowniku) zawiera 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu), co odpowiada dawce dostarczonej (z dozownika) zawierającej 21 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu). Lek zawiera lecytynę sojową i małe ilości etanolu.

Jak działa Pulveril?

Lek Pulveril zawiera salmeterol, który jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela. Działanie leku rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 10 do 20 minut od inhalacji i utrzymuje się przez 12 godzin lub dłużej.

Kiedy stosować Pulveril?

Lek Pulveril jest wskazany do zapobiegania trudnościom w oddychaniu w astmie oskrzelowej lub w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Lek należy stosować każdego dnia zgodnie z zaleceniami lekarza - nawet gdy nie występują objawy, aby zapewnić właściwą kontrolę objawów astmy lub POChP.

Jak stosować Pulveril?

Lekarz ustala dawkę leku Pulveril i czas trwania terapii. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ może dojść do nasilenia się objawów choroby.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika, regularnie każdego dnia. Inhalację należy wykonywać na stojąco lub siedząco. Należy ściśle stosować się do zaleceń podanych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Jeśli pacjent ma trudności z zastosowaniem inhalatora z ustnikiem, jest możliwe zastosowanie inhalatora z komorą inhalacyjną Volumatic - należy zapoznać się z dołączoną do niej ulotką, która zawiera informacje niezbędne do właściwego skorzystania z urządzenia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pulveril?

Jeśli pacjent zapomni o zastosowaniu leku, powinien przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Pulveril nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (salmeterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki ziemne lub soję.
Leku Pulveril nie należy stosować w leczeniu astmy u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pulveril?

Przed przepisaniem leku Pulveril konieczna jest analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia i przekaże zasady kontroli choroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeżeli lekarz przepisał lek Pulveril z powodu astmy, należy dalej przyjmować przepisane wcześniej przez lekarza inne leki stosowane w astmie. Jeśli mimo stosowania leku objawy nasilą się lub wystąpi pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lek Pulveril nie jest odpowiedni do opanowywania nagłych napadów duszności lub świstów w drogach oddechowych - gdy wystąpi taki napad, konieczne jest zastosowanie innego leku - leku szybko rozszerzającego oskrzela (np. salbutamol) - pacjent musi zawsze mieć przy sobie taki lek.

Jak stosować Pulveril z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Pulveril w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz oceni, czy lek Pulveril może być zastosowany u pacjentki w ciąży lub karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pulveril?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie przyjmowania leku Pulveril, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Lekarz przepisze pacjentowi najmniejszą dawkę leku Pulveril zapewniającą kontrolę astmy lub POChP, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Pulveril i niezwłocznie udać się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej, w tym świszczący oddech lub kaszel, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, wysypka skórna i świąd.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pulveril?

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy Pulveril wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Możliwe działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Pulveril nie powinny wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Pulveril?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC. Pojemnika nie należy wystawiać na działanie temperatury powyżej 50ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem