LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pyralgin krople (Metamizole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pyralgin (Rp) krople doustne, roztwór 500 mg/ml 1 but. 20 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,20
Cena
100% (zł):
18,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pyralgin (Rp) krople doustne, roztwór 500 mg/ml 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
54,40
Cena
100% (zł):
54,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pyralgin krople

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Pyralgin krople?

Lek Pyralgin występuje w postaci kropli doustnych i jest dostępny na receptę.
1 ml (20 kropli) zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego. 1 kropla zawiera 25 mg metamizolu sodowego jednowodnego.

Jak działa lek Pyralgin?

Metamizol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (pochodną pirazolonu).

Kiedy stosować lek Pyralgin krople?

Lek Pyralgin krople jest stosowany u dorosłych i dzieci w:
- ostrym silnym bólu po urazach lub operacjach;
- skurczowym bólu brzucha;
- bólu nowotworowym;
- innym ostrym lub przewlekłym silnym bólu, gdy zastosowanie innych leków jest przeciwwskazane;
- wysokiej gorączce, która nie reaguje na inne środki.

Jak stosować lek Pyralgin krople?

Lekarz zaleci dawkowanie leku Pyralgin w postaci kropli w zależności od nasilenia bólu lub gorączki oraz reakcji na lek. Zawsze należy stosować najmniejszą dawkę konieczną do opanowania bólu lub gorączki.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie kropli z wodą (około połową szklanki wody).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pyralgin krople?

Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Pyralgin krople nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metamizol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie powinien być stosowany, jeśli pacjent ma uczulenie na inne pirazolony (np. fenazon, propyfenazon) lub pirazolidyny (np. fenylobutazon, oksyfenylobutazon); dotyczy to także pacjentów, u których po zastosowaniu tych leków wystąpiła agranulocytoza (znaczne zmniejszenie liczby określonych krwinek białych). Nie wolno stosować leku Pyralgin krople w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pyralgin krople?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Pyralgin krople lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli podczas stosowania kropli Pyralgin objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy przerwać stosowanie leku Pyralgin krople i natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią: objawy agranulocytozy (takie jak pogorszenie ogólnego stanu zdrowia - np. gorączka, dreszcze, ból gardła, trudności w połykaniu, zmiany zapalne na śluzówce - szczególnie w jamie ustnej, nosie, gardle lub w okolicy narządów płciowych lub odbytu), objawy pancytopenii (takie jak złe samopoczucie, zakażenie, utrzymująca się gorączka, krwiaki, krwawienie, bladość) lub objawy małopłytkowości (takie jak zwiększona podatność na krwawienie, krwawe wybroczyny na skórze i śluzówkach). Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Pyralgin krople i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną w razie pojawienia się objawów ciężkich reakcji skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka, reakcji polekowej z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS) - jeśli kiedykolwiek podczas leczenia metamizolem wystąpiły u pacjenta ciężkie reakcje skórne, nie należy już nigdy w przyszłości przyjmować ponownie leku Pyralgin krople ani innych leków zawierających metamizol. Lek Pyralgin krople należy odstawić i wezwać pomoc lekarską w razie wystąpienia nagłych objawów reakcji uczuleniowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy porozumieć się z lekarzem. Podczas stosowania leku Pyralgin krople nie należy pić alkoholu.

Jak stosować lek Pyralgin krople z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Pyralgin krople w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Pyralgin krople nie wolno stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. O zastosowaniu leku Pyralgin krople w pierwszym i drugim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pyralgin krople?

Działania niepożądane występujące w czasie przyjmowania leku Pyralgin krople są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Pyralgin krople i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną w razie pojawienia się objawów poważnych działań niepożądanych, w tym: ciężkiej reakcji uczuleniowej (objawami mogą być obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła utrudniające połykanie lub oddychanie, ciężki skurcz oskrzeli, zmniejszenie ciśnienia krwi, omdlenie); agranulocytozy (objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, trudności w połykaniu, stany zapalne jamy ustnej, nosa, gardła i okolicy narządów płciowych lub odbytu); pancytopenii (objawami mogą być ogólne złe samopoczucie, gorączka, objawy zakażenia, krwiaki, krwawienia, bladość skóry); trombocytopenii (objawami są: zwiększona skłonność do krwawień i wybroczyny na skórze i śluzówkach); uszkodzenia wątroby (objawami mogą być: nudności lub wymioty, gorączka, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, jasno zabarwione stolce, zażółcenie skóry lub oczu, swędzenie, wysypka lub ból w górnej części brzucha); ciężkich reakcji skórnych (takich jak: pęcherze, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu; nadmiernego zmniejszenia ciśnienia krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pyralgin krople?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku Pyralgin krople należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Czy lek Pyralgin krople wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W zalecanym zakresie dawkowania lek krople Pyralgin nie mają wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W razie stosowania większych dawek leku należy uwzględnić możliwość upośledzenia tych zdolności i zrezygnować z obsługiwania maszyn, prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności obciążonych ryzykiem.

Jak przechowywać lek Pyralgin krople?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Po pierwszym otwarciu butelki nie należy stosować leku dłużej niż 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pyralgin krople - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Pyralgin krople - powiązane artykuły

Sobota, 12 grudnia 2020

Metamizol - ryzyko polekowego uszkodzenia wątroby Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia W porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem