Qinlock (Ripretinib)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Qinlock
(Rpz)
![]() |
tabletki | 50 mg | 90 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Qinlock
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Deciphera Pharmaceuticals (Netherlands) B.V.
- Co zawiera lek Qinlock?
- Jak działa lek Qinlock?
- Kiedy stosować lek Qinlock?
- Jak stosować lek Qinlock?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Qinlock?
- Kiedy lek Qinlock nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qinlock?
- Jak stosować lek Qinlock z innymi lekami?
- Jak stosować lek Qinlock z jedzeniem i piciem?
- Czy można stosować lek Qinlock w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Qinlock?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Qinlock?
- Czy lek Qinlock wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Qinlock?
- Qinlock - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Qinlock?
Lek Qinlock występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 50 mg ripretynibu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci, u których rozpoznano nietolerancję niektórych cukrów, powinni powiedzieć o tym lekarzowi zanim zaczną stosować ten lek.
Jak działa lek Qinlock?
Ripretynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej. Jest to lek przeciwnowotworowy.
Kiedy stosować lek Qinlock?
Lek Qinlock jest stosowany w leczeniu nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego (nowotworu żołądka i jelit) u dorosłych pacjentów z zaawansowaną chorobą, którzy byli już leczeni co najmniej trzema lekami z grupy inhibitorów kinazy, w tym lekiem o nazwie imatynib.
Jak stosować lek Qinlock?
Dawkowanie leku Qinlock określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia, jeśli nie zaleci tego lekarz.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy dzielić, żuć ani kruszyć.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Qinlock?
Sposób postępowania w przypadku pominięcia dawki leku zależy od czasu jaki upłynął od planowego czasu przyjmowania leku. Należy skontaktować się z lekarzem, który wyjaśni odpowiednie postępowanie. Nie należy stosować dwóch dawek leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli po przyjęciu leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowej dawki, tylko kontynuować leczenie jak zwykle.
Kiedy lek Qinlock nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ripretynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Qinlock nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qinlock?
Leczenie lekiem Qinlock będzie nadzorowane przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Przed i w trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował u pacjenta ciśnienie krwi oraz czynności wątroby i nerek. Lekarz może wykonać dodatkowe badania w celu oceny czynności serca. W zależności od wyników badań lekarz może dostosować dawkę lub przerwać leczenie na pewien czas lub na stałe. Należy porozumieć się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Podczas przyjmowania leku Qinlock należy unikać narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, lamp kwarcowych i innych źródeł promieniowania ultrafioletowego. Należy nosić odzież ochronną i stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej, gdy pacjent jest narażony na silne światło słoneczne.
Jak stosować lek Qinlock z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Qinlock może wpływać na działanie niektórych leków, z kolei niektóre leki mogą wpływać na działanie leku Qinlock.
Jak stosować lek Qinlock z jedzeniem i piciem?
W trakcie leczenia lekiem Qinlock nie zaleca się spożywania grejpfrutów ani soku grejpfrutowego, ponieważ produkty te mogą zmienić ilość tego w organizmie.
Czy można stosować lek Qinlock w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lekarz podejmie decyzję o możliwości zastosowania leku Qinlock u pacjentki, która jest w ciąży. Nie wolno zajść w ciążę w trakcie leczenia lekiem Qinlock. Zarówno kobiety w wieku rozrodczym, jak i mężczyźni, których partnerki są w wieku rozrodczym, muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w czasie leczenia i przez co najmniej tydzień po jego zakończeniu. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Qinlock i przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Qinlock?
Podczas przyjmowania leku Qinlock mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli podczas leczenia pojawią się następujące objawy: zaczerwienienie, ból, obrzęk lub pęcherze na skórze wnętrza dłoni lub podeszew stóp (są to objawy zmian skórnych nazywanych zespołem erytrodyzestezji dłoniowo-podeszwowej); ból głowy, uczucie zamroczenia lub zawroty głowy (mogą to być objawy wysokiego ciśnienia krwi); silne zmęczenie, duszność, obrzęki stóp i (lub) kostek (mogą to być objawy niewydolności serca).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Qinlock?
Jeśli pacjent przypadkowo przyjmie zbyt dużą ilość tabletek leku, powinien natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk