LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Qsiva (Phentermine + Topiramate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Qsiva (Rpz) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 3,75 mg + 23 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
900,00
Cena
100% (zł):
900,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Qsiva (Rpz) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 7,5 mg + 46 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
900,00
Cena
100% (zł):
900,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Qsiva (Rpz) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 11,25 mg + 69 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
900,00
Cena
100% (zł):
900,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Qsiva (Rpz) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu twarde 15 mg + 92 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
900,00
Cena
100% (zł):
900,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Qsiva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vivus BV

Co zawiera lek Qsiva?

Lek Qsiva jest dostępny na receptę w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu w czterech dawkach.

  • Qsiva 3,75 mg + 23 mg
    1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 3,75 mg fenterminy (w postaci chlorowodorku fenterminy) oraz 23 mg topiramatu.
  • Qsiva 7,5 mg + 46 mg
    1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 7,5 mg fenterminy (w postaci chlorowodorku fenterminy) oraz 46 mg topiramatu.
  • Qsiva 11,25 mg + 69 mg
    1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 11,25 mg fenterminy (w postaci chlorowodorku fenterminy) oraz 69 mg topiramatu.
  • Qsiva 15 mg + 92 mg
    1 kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 15 mg fenterminy (w postaci chlorowodorku fenterminy) oraz 92 mg topiramatu.
    Lek zawiera sacharozę, dlatego pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję pewnych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera barwniki tartrazynę i żółcień pomarańczową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Qsiva?

Lek Qsiva zawiera dwie substancje czynne: fenterminę i topiramat. Obie substancje czynne powodują zmniejszenie apetytu, ale w różny sposób. Fentermina zmniejsza apetyt poprzez uwalnianie przekaźnika chemicznego o nazwie noradrenalina w podwzgórzu, obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę uczucia głodu. Z kolei przypuszcza się, że topiramat działa poprzez zwiększenie zużycia energii przez organizm, co obniża jego sprawność energetyczną i zmniejsza apetyt na jedzenie, ale dokładny mechanizm działania topiramatu nie został w pełni wyjaśniony.

Kiedy stosować lek Qsiva?

Lek Qsiva jest stosowany u osób dorosłych w celu zmniejszenia masy ciała, jako uzupełnienie diety niskokalorycznej i aktywności fizycznej.
Jest on zalecany dla:
- pacjentów otyłych ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) wynoszącym 30 kg/m2 i więcej;
- pacjentów z nadwagą ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) wynoszącym 27 kg/m2 lub więcej oraz związanymi z masą ciała problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie krwi, cukrzyca lub nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi.

Jak stosować lek Qsiva?

Schemat dawkowania leku przekaże lekarz. W trakcie leczenia lekarz może zalecić codzienne przyjmowanie suplementu wielowitaminowego. Nie należy zmieniać dawkowania ani przerywać leczenia bez zgody lekarza. Nagłe przerwanie leczenia zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek. Jeśli pacjent przyjmuje największą dawkę i konieczne jest przerwanie leczenia, konieczne będzie stopniowe zmniejszanie dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować rano, z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody lub innego napoju bez cukru. Kapsułek nie należy rozgniatać ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Qsiva?

Jeśli pacjent opuścił dawkę leku rano, może ją przyjąć jeszcze do połowy dnia. Należy opuścić pominiętą dawkę, jeśli pacjent nie przypomni sobie o niej do popołudnia; w takim przypadku należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia rano w zwykły sposób. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent pominął więcej niż 7 kolejnych dawek, należy zgłosić się lekarza w sprawie ponownego rozpoczęcia leczenia.

Kiedy lek Qsiva nie może być stosowany?

Leku Qsiva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (fenterminę lub topiramat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować: u pacjentów z uczuleniem na leki o nazwie aminy sympatykomimetyczne (stosowane w leczeniu astmy, zatkanego nosa lub zaburzeń dotyczących oka); u pacjentów przyjmujących aktualnie lub w ciągu ostatnich 14 dni leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (iproniazyd, izoniazyd, fenelzyna, tranylcypromina); u pacjentów przyjmujących inne leki przeznaczone do zmniejszenia masy ciała. Leku Qsiva nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują wysoce skutecznej antykoncepcji.
Leku Qsiva nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qsiva?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w leczeniu otyłości. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Qsiva lekarza przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leczenia lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia. U kobiet w wieku rozrodczym kontrole leczenia powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. W trakcie leczenia należy przestrzegać diety, ćwiczeń i zmian stylu życia zalecanych przez lekarza lub dietetyka. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu albo niezwykłe zmiany nastroju lub zachowania, powinien natychmiast poinformować o tym lekarza. Zaleca się, aby wszyscy pacjenci przyjmujący lek Qsiva codziennie pili dużą ilość wody, ponieważ lek ten może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia wzroku lub niewyraźnego widzenia albo bólu oka, należy przerwać przyjmowanie leku Qsiva i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekiem Qsiva należy unikać picia alkoholu. Wszystkie wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zgłosić lekarzowi.

Jak stosować lek Qsiva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Qsiva, jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki zawierające fenterminę lub topiramat. Nie należy przyjmować leku Qsiva, jeżeli pacjent przyjmuje inne leki pomagające w utracie masy ciała. Leku Qsiva nie należy przyjmować jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy, takimi jak: iproniazyd (stosowany w leczeniu depresji), izoniazyd (stosowany w leczeniu gruźlicy), fenelzyna, ranylcypromina (stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona).

Czy można stosować lek Qsiva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Qsiva przyjmowany podczas ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Nie wolno stosować tego leku, jeśli pacjentka jest ciąży, ani jeśli pacjentka może zajść w ciążę, chyba że stosuje wysoce skuteczną metodę antykoncepcji. U kobiet w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia zostanie wykonany test ciążowy. Kobiety w wieku rozrodczym powinny porozmawiać z lekarzem o możliwościach zastosowania innych metod leczenia zamiast leku Qsiva. W razie podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Qsiva, kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować wysoce skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 4 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki leku (należy omówić z lekarzem odpowiednie metody antykoncepcji). Jeśli podczas stosowania leku Qsiva pacjentka zaszła w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i poinformować o tym lekarza. Lekarz podejmuje decyzję, czy lek Qsiva może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Qsiva?

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania leku Qsiva są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić: suchość w ustach, zaparcia, oraz nietypowe odczucia, takie jak mrowienie, kłucie, pieczenie lub drętwienie (parestezje). Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Qsiva?

W razie przyjęcie większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Qsiva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania jednego ze składników leku (topiramatu) zgłaszano senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i niewyraźne widzenie. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdu lub stosowania ciężkich maszyn do czasu ustalenia wpływu leku Qsiva na pacjenta.

Jak przechowywać lek Qsiva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Pojemnik należy przechowywać szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Qsiva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem