LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Qutenza (Capsaicin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Qutenza (Rp) plaster leczniczy 179 mg 1 plaster + 1 żel czyszczący
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
1450,00
Cena
100% (zł):
1450,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Qutenza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Grünenthal GmbH

Co zawiera lek Qutenza?

Lek Qutenza to plaster leczniczy na skórę dostępny na receptę.
1 plaster leczniczy (o wymiarach 14 cm na 20 cm) zawiera całkowitą dawkę 179 mg kapsaicyny (640 mikrogramów kapsaicyny na cm2 plastra). Do plastra dołączona jest tuba z żelem oczyszczającym.

Jak działa lek Qutenza?

Substancją czynną leku jest kapsaicyna, która stymuluje receptor waniloidowy znajdujący się w nerwach pod skórą wykrywających ból. Szybkie uwalnianie dużych dawek kapsaicyny z plastra zmniejsza wrażliwość receptorów na bodźce wywołujące zwykle ból neuropatyczny.

Kiedy stosować lek Qutenza?

Lek Qutenza stosuje się w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego u osób dorosłych. Lek można stosować samodzielnie lub z innymi środkami przeciwbólowymi.

Jak stosować lek Qutenza?

Plaster Qutenza nakłada lekarz lub pielęgniarka pod nadzorem lekarza. Przed nałożeniem plastra na skórę lekarz lub pielęgniarka może zastosować znieczulenie miejscowe albo podać doustny lek przeciwbólowy, aby zmniejszyć możliwe uczucie kłucia.
Lek może być stosowany wyłącznie na skórę. Plaster powinien być nałożony na najbardziej bolesne miejsca na skórze, które określi i zaznaczy lekarz lub pielęgniarka. Plaster należy nakładać na nieuszkodzoną, niepodrażnioną i suchą skórę. Plaster zostanie pozostawiony na skórze na 30 minut w przypadku leczenia bólu nerwu na stopach lub na 60 minut w przypadku leczenia bólu nerwu na innych miejscach ciała. Po usunięciu plastra przez lekarza lub pielęgniarkę miejsce leczenia zostanie oczyszczone za pomocą żelu oczyszczającego dołączonego do leku. W zależności od objawów pacjenta leczenie można powtarzać co 3 miesiące.

Kiedy lek Qutenza nie może być stosowany?

Leku Qutenza nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kapsaicynę), paprykę chili lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Qutenza nie jest zalecany do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qutenza?

Przed zastosowaniem leku Qutenza lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności dla tego leku. Lekarz wyjaśni pacjentowi zasady terapii z zastosowaniem tego leku. Złagodzenie bólu może wystąpić po upływie 1 do 3 tygodni od nałożenia plastra; jeśli po tym okresie nadal utrzymuje się ból, należy porozumieć się z lekarzem. Plastry Qutenza nie mogą być stosowane na żadną część głowy lub twarzy. Nie należy ich nakładać na uszkodzoną skórę i otwarte rany. Jeżeli w trakcie nałożenia leku wystąpi ostry ból, należy powiedzieć lekarzowi, żeby usunął plaster. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy dotykać plastrów rękami. Nie należy dotykać oczu, ust lub innych wrażliwych miejsc. Nie należy zabierać plastrów Qutenza do domu; leku nie należy stosować w domu.

Jak stosować lek Qutenza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Qutenza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką możliwość zastosowania leku Qutenza w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Qutenza?

Działania niepożądane leku Qutenza są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Podczas leczenia i po jego zakończeniu przez krótki czas występuje często kłucie skóry, zaczerwienienie i uczucie pieczenia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Qutenza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Plaster należy przechowywać w oryginalnej saszetce i tekturowym pudełku w temperaturze poniżej 25°C. Po otwarciu saszetki należy nałożyć plaster w ciągu 2 godzin.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Qutenza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem