LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ramipril Actavis (Ramipril)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ramipril Actavis (Rp) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
10,00
Cena
100% (zł):
10,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ramipril Actavis (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,00
Cena
100% (zł):
15,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ramipril Actavis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Actavis Group PTC ehf.

Co zawiera lek Ramipril Actavis?

Lek Ramipril Actavis występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg ramiprylu. Tabletki można dzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni omówić z lekarzem stosowanie tego leku.

Jak działa lek Ramipril Actavis?

Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Ramipryl powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowania krwi w organizmie.

Kiedy stosować lek Ramipril Actavis?

 • Lek Ramipril Actavis może być stosowany:
  - do leczenia wysokiego ciśnienia krwi;
  - do obniżania ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu;
  - do obniżania ryzyka wystąpienia choroby nerek lub opóźnienie jej pogorszenia (niezależnie od tego, czy pacjent choruje na cukrzycę);
  - do leczenia niewydolności serca;
  - do leczenia pacjentów z niewydolnością serca po zawale serca.

Jak stosować lek Ramipril Actavis?

Dawkowanie leku Ramipril Actavis u każdego pacjenta i długość leczenia określa lekarz. Leczenia lekiem nie należy przerywać bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze, podczas lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy popijać co najmniej połową szklanki wody; nie należy ich żuć ani rozkruszać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ramipril Actavis?

Lek należy przyjmować regularnie, każdego dnia. W sytuacji pominięcia tabletki Ramipril Actavis należy przyjąć kolejną planowaną dawkę. Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ramipril Actavis nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ramipryl), inne leki z grupy inhibitorów ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta wystąpił kiedykolwiek obrzęk naczynioruchowy. Przeciwwskazane jest stosowanie leku w okresie ostatnich 6 miesięcy ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Ramipril Actavis u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ramipril Actavis?

Po wywiadzie lekarskim oraz analizie wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z przyjmowaniem leku Ramipril Actavis, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy przerwać przyjmowanie leku Ramipril Actavis i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy obrzęku naczynioruchowego (takie jak obrzęk twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności z połykaniem lub oddychaniem). Podczas leczenia lekarz może kontrolować czynność nerek, ciśnienie krwi i stężenie elektrolitów (np. potasu) we krwi w regularnych odstępach czasu. O przyjmowaniu leku Ramipril Actavis należy poinformować lekarza sytuacji planowanego leczenia odczulające na jad pszczół lub os lub podania znieczulenia w czasie zabiegów operacyjnych lub stomatologicznych.

Jak stosować lek Ramipril Actavis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ramipril Actavis w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Ramipril Actavis nie zaleca się stosować w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży i nie wolno go stosować po 13. tygodniu ciąży, gdyż może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. W przypadku zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Ramipril Actavis należy natychmiast poinformować lekarza. Leku Ramipril Actavis nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ramipril Actavis?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w trakcie stosowania leku Ramipril Actavis, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W przypadku zauważenia jakiegokolwiek z następujących objawów należy odstawić lek Ramipril Actavis i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem: obrzęk twarzy, ust lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie oraz swędzenie i wysypka; ciężkie zmiany skórne; przyspieszona akcja serca, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku w klatce piersiowej (objawy zawału serca); duszność lub kaszel (objawy chorób płuc); łatwe powstawanie siniaków, dłuższy niż zwykle czas krwawienia, jakiekolwiek objawy krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); silny ból brzucha, który może promieniować do pleców (objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból brzucha, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (objawy zaburzeń wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ramipril Actavis?

W razie przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Ramipril Actavis wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Ramipril Actavis mogą występować zawroty głowy, szczególnie na początku leczenia oraz po zwiększeniu dawki. Jeżeli występują zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani używać narzędzi i obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ramipril Actavis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ramipril Actavis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem