LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ranmet XR (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ranmet XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,26
0,00
Cena
100% (zł):
10,85
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ranmet XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,53
0,00
Cena
100% (zł):
16,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ranmet XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,68
0,00
Cena
100% (zł):
21,05
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ranmet XR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ranbaxy Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Ranmet XR?

Lek Ranmet XR występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg, 750 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu.

Jak działa lek Ranmet XR?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Ranmet XR?

Lek Ranmet XR jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych, u których sama dieta i wysiłek fizyczny nie wystarczają aby uzyskać odpowiednią kontrolę stężenia glukozy we krwi. Lek Ranmet XR może być przyjmowany jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (lekami podawanymi doustnie lub z insuliną).

Jak stosować lek Ranmet XR?

Dawkowanie leku Ranmet XR i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku; przerwanie leczenia może doprowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy żuć, dzielić ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ranmet XR?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć pominiętą dawkę, gdy tylko pacjent sobie o tym przypomni. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ranmet XR nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ranmet XR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ranmet XR?

Po wykluczeniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Ranmet XR, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i przedstawi zasady kontroli terapii. Należy zwrócić się do lekarza ze wszystkimi wątpliwościami związanymi ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Lek Ranmet XR może wywołać kwasicą mleczanową, która jest bardzo ciężkim działaniem niepożądanym wymagającym natychmiastowego leczenia w szpitalu. Najbardziej narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek i odwodnione w wyniku ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę, a także osoby przyjmujące zbyt małą ilość płynów. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie opisze objawy kwasicy mleczanowej.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta będzie konieczne wykonanie badania rentgenowskiego lub innego badania obrazowego z donaczyniowym zastosowaniem środka kontrastującego zawierającego jod, albo będzie konieczność przeprowadzenia dużego zabiegu chirurgicznego, ponieważ konieczne jest zaprzestanie stosowania leku Ranmet XR na określony czas przed i po badaniu lub zabiegu chirurgicznym (lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy będzie mógł wznowić leczenie lekiem Ranmet XR).
Lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta przynajmniej raz w roku; u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej. Należy kontynuować zalecenia lekarza dotyczące diety i regularnej aktywności fizycznej. W trakcie leczenia należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Ranmet XR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ranmet XR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem leczenie cukrzycy w tych okresach.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ranmet XR?

W ulotce dołączonej do opakowania są opisane działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Ranmet XR. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Ranmet XR i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli pojawią się jakiekolwiek z następujących objawów: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); zażółcenie skóry i oczu (mogą to być objawy zapalenia wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ranmet XR?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Ranmet XR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Sam lek Ranmet XR nie powoduje hipoglikemii (zbyt obniżonego stężenia glukozy we krwi) i dlatego nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, jeśli stosuje się lek Ranmet XR jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które mogą powodować hipoglikemię (jak pochodne sulfonylomocznika, insulina, meglitynidy).

Jak przechowywać lek Ranmet XR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ranmet XR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ranmet XR - powiązane artykuły

Środa, 19 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem