LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ranopril (Lisinopril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ranopril (Rp) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,24
0,00
Cena
100% (zł):
5,24
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ranopril (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,59
0,00
Cena
100% (zł):
9,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ranopril (Rp) tabletki 20 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
12,93
0,00
Cena
100% (zł):
17,39
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ranopril

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ranbaxy Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Ranopril?

Lek Ranopril występuje w postaci tabletek (3 dawki). Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg lizynoprylu (w postaci lizynoprylu dwuwodnego). Tabletki można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera mannitol, który może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

Jak działa lek Ranopril?

Lizynopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Działanie leku polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała.

Kiedy stosować lek Ranopril?

  • Lek Ranopril jest stosowany w celu:
    - leczenia nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego, w monoterapii lub w skojarzeniu z lekami należącymi do innych grup środków przeciwnadciśnieniowych;
    - leczenia niewydolności serca, w monoterapii lub w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i glikozydami naparstnicy;
    - leczenia hemodynamicznie stabilnych pacjentów we wczesnej (24 h) fazie zawału mięśnia sercowego w celu zapobiegania rozwojowi dysfunkcji lewej komory i niewydolności serca;
    - leczenia pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem oraz współistniejącymi powikłaniami ze strony nerek z mikroalbuminurią.

Jak stosować lek Ranopril?

Lekarz określi dawkowanie leku Ranopril dla każdego pacjenta oraz ustali długość leczenia. Nie należy samodzielnie, bez zaleceń lekarza przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze. Tabletki można przyjmować przed posiłkami, w trakcie jedzenia lub po posiłkach. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ranopril?

Ważne jest regularne przyjmowanie leku. W przypadku nie przyjęcia leku o zwykłej porze, nie należy przyjmować dodatkowej dawki. Następnego dnia należy powrócić do regularnego stosowania leku w dawce zaleconej przez lekarza.

Kiedy lek Ranopril nie może być stosowany?

Leku Ranopril nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lizynopryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na inne inhibitory konwertazy angiotensyny. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta kiedykolwiek w czasie przyjmowania inhibitorów konwertazy angiotensyny wystąpił obrzęk naczynioruchowy lub jeśli u pacjenta występuje dziedziczny lub samoistny (idiopatyczny) obrzęk naczynioruchowy. Przeciwwskazane jest stosowanie leku Ranopril u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.
Lek Ranopril nie jest zalecany do stosowania u dzieci w innych wskazaniach niż nadciśnienie tętnicze; nie zaleca się stosowania leku Ranopril u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub u dzieci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ranopril?

Przed przepisaniem leku Ranopril konieczny jest wywiad lekarski, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. W przypadku pojawienia się objawów obrzęku naczynioruchowego (obrzęku twarzy, kończyn, warg, głośni lub gardła) należy natychmiast odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza lub personel medyczny o przyjmowaniu leku Ranopril w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie ogólne do zabiegów chirurgicznych; planowany zabieg dializy lub zabieg aferezy lipoprotein o małej gęstości; planowane odczulanie na jad owadów błonkoskrzydłych. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Ranopril z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ranopril w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Ranopril u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Ranopril, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ranopril?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w okresie stosowania leku Ranopril, są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ranopril i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, języka, głośni i (lub) gardła powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu, obrzęk rąk, kostek lub stóp, pokrzywka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ranopril?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku pacjent powinien natychmiast zwrócić się do lekarza.

Czy lek Ranopril wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli po przyjęciu leku Ranopril wystąpią u pacjenta zawroty głowy lub uczucie zmęczenia, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Jak przechowywać lek Ranopril?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C; chronić przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ranopril - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem