LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Repatha (Evolocumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Repatha (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 140 mg/ml 2 wstrzykiwacze
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Repatha

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amgen Europe B.V.

Co zawiera lek Repatha?

Lek Repatha to roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, który jest dostępny na receptę.
1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 140 mg ewolokumabu w 1 ml roztworu.

Jak działa lek Repatha?

Ewolokumab jest przeciwciałem monoklonalnym, które przyłącza się do białka o nazwie PCSK9. Białko PCSK9 przyłącza się do receptorów cholesterolu na powierzchni komórek wątroby i w ten sposób może zwiększać stężenie cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu). Poprzez przyłączenie się do PCSK9 lek Repatha pomaga obniżyć stężenie cholesterolu LDL; u pacjentów z dyslipidemią mieszaną lek pomaga również ograniczyć ilość innych substancji tłuszczowych we krwi.

Kiedy stosować lek Repatha?

Lek Repatha jest stosowany razem z dietą zmniejszającą stężenie cholesterolu:
- u osób dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia - rodzinna heterozygotyczna i nierodzinna, lub mieszana dyslipidemia);
- u dzieci w wieku co najmniej 10 lat i dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi związanym z heterozygotyczną postacią rodzinnej hipercholesterolemii;
- u dzieci w wieku co najmniej 10 lat i dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi związanym z homozygotyczną postacią rodzinnej hipercholesterolemii;
- u osób dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi i rozpoznaną miażdżycową chorobą układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar lub choroby naczyń krwionośnych w wywiadzie).
Lek Repatha stosuje się w skojarzeniu ze statyną lub statyną i innymi lekami obniżającymi stężenie cholesterolu. Lek można również stosować bez statyny u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować statyn lub statyny są nieskuteczne.

Jak stosować lek Repatha?

Dawkowanie leku Repatha i długość leczenia określa lekarz. Jeśli lekarz przepisze dawkę 420 mg należy użyć 3 wstrzykiwacze (należy pamiętać że wszystkie wstrzyknięcia powinny zostać wykonane w ciągu 30 minut). Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek jest podawany we wstrzyknięciach podskórnych. Pacjent lub opiekun będzie mógł samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Wstrzyknięcia należy wykonywać w następujące miejsca: udo, brzuch (poza częścią znajdującą się w promieniu 5 cm wokół pępka), zewnętrzną część ramienia (tylko wtedy, gdy wstrzyknięcie wykonuje inna osoba niż pacjent). Za każdym razem należy wybierać inne miejsce podania leku. Leku nie należy wstrzykiwać w miejsca, gdzie skóra jest obolała, posiniaczona, czerwona lub twarda; należy unikać wstrzykiwania w okolicach blizn lub znamion.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Repatha?

Po pominięciu dawki, lek należy przyjąć jak najszybciej. Następnie należy skonsultować się z lekarzem, który wyznaczy termin przyjęcia następnej dawki, i dokładnie przestrzegać nowego schematu dawkowania ustalonego przez lekarza.

Kiedy lek Repatha nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ewolokumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Repatha nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Repatha?

Przed zaordynowaniem leku Repatha konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz wykluczy inne przyczyny zwiększonego stężenia cholesterolu i nieprawidłowego poziomu tłuszczów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Podczas leczenia należy nadal przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować lek Repatha z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Repatha w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Repatha u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Repatha?

Działania niepożądane leku Repatha zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zapalenie śluzówki nosa i gardła, zakażenie nosa i gardła, ból pleców, ból stawów, grypa i reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Repatha?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Repatha wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Repatha nie ma wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Repatha?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze od 2 do 8°C); nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Po wyjęciu z lodówki lek może być przechowywany w temperaturze pokojowej (do 25°C) w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym i musi zostać zużyty w ciągu miesiąca. Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy poczekać co najmniej 30 minut, aż wstrzykiwacz osiągnie w sposób naturalny temperaturę pokojową (maksymalnie 25°C); nie należy go ogrzewać w żaden inny sposób. Leku nie należy stosować, jeśli roztwór jest przebarwiony albo jeśli zawiera duże grudki, zmętnienia lub cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Repatha - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem