LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Revlimid (Lenalidomide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Revlimid (Rpz) kapsułki twarde 5 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Revlimid (Rpz) kapsułki twarde 10 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Revlimid (Rpz) kapsułki twarde 15 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Revlimid (Rpz) kapsułki twarde 25 mg 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Revlimid

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG

Co zawiera lek Revlimid?

Lek Revlimid jest dostępny w postaci kapsułek w czterech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 25 mg lenalidomidu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Revlimid?

Lek zawiera lenalidomid, który wpływa na działanie układu immunologicznego i bezpośrednio na komórki nowotworowe.

Kiedy stosować lek Revlimid?

Lek Revlimid jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
- szpiczaka mnogiego,
- zespołów mielodysplastycznych,
- chłoniaka z komórek płaszcza,
- chłoniaka grudkowego.

Jak stosować lek Revlimid?

Zasady dawkowania leku Revlimid i czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia, w którym zostało zaplanowane podanie tego leku. Kapsułkę należy połykać w całości, najlepiej popijając wodą. Nie wolno łamać, otwierać ani rozgryzać kapsułek. W razie kontaktu proszku z uszkodzonej kapsułki leku ze skórą, należy natychmiast dokładnie umyć skórę wodą z mydłem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Revlimid?

W razie pominięcia przyjęcia dawki leku o wyznaczonej porze i upłynięcia od tego czasu mniej niż 12 godzin, należy natychmiast przyjąć pominiętą dawkę. Jeśli od tego czasu upłynęło więcej niż 12 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki i przyjąć kolejną dawkę leku o wyznaczonej porze następnego dnia. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Revlimid nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lenalidomid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno stosować leku Revlimid, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub planuje zajście w ciążę.
Lek Revlimid nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Revlimid?

Terapia z zastosowaniem leku Revlimid jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Revlimid lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Przed rozpoczęciem leczenia i w trakcie leczenia pacjent będzie oceniany pod kątem problemów dotyczących krążenia i oddychania. Przed leczeniem i w trakcie leczenia lekiem Revlimid u pacjenta będą wykonywane regularne badania krwi. Podczas leczenia i przez co najmniej 7 dni po zakończeniu leczenia pacjentowi nie wolno oddawać krwi. Kobiety w ciąży lub podejrzewające, że mogą być w ciąży, nie powinny dotykać blistra ani kapsułki leku.

Jak stosować lek Revlimid z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Revlimid w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Revlimid, jeśli pacjentka jest w ciąży, ponieważ oczekuje się, że jest on szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna zapytać lekarza o możliwość zajścia w ciążę, nawet jeśli sama pacjentka uważa to za nieprawdopodobne. Kobiety mogące zajść w ciążę będą miały wykonywane pod nadzorem lekarza testy ciążowe (przed każdym leczeniem, przynajmniej co 4 tygodnie w trakcie leczenia i co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu leczenia); z wyjątkiem kobiet, u których przeprowadzono sterylizację jajowodową. Kobiecie nie wolno zajść w ciążę podczas stosowania leku Revlimid - kobiety mogące zajść w ciążę muszą stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży przez co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia i do 4 tygodni po zakończeniu leczenia - lekarz zaleci pacjentce odpowiednie metody antykoncepcji. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Revlimid, musi natychmiast przerwać leczenie i poinformować o tym lekarza.
Mężczyźni stosujący lek Revlimid również muszą stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji, jej partner powinien używać prezerwatywy w czasie leczenia oraz przez co najmniej 7 dni po zakończeniu leczenia (dotyczy to również mężczyzn po wazektomii). Jeśli partnerka mężczyzny będącego w trakcie leczenia lekiem Revlimid zajdzie w ciążę, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza.
Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Revlimid.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Revlimid?

W trakcie stosowania leku Revlimid mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie pojawienia się jakikolwiek poważnych objawów niepożądanych leku Revlimid, należy przerwać leczenie i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Do objawów tych należą: ciężkie reakcje alergiczne (ich objawy to: pokrzywka, wysypka, swędzenie, obrzęk oczu, ust lub twarzy, trudności z oddychaniem); zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna rozpływna martwica naskórka (jest to ciężka reakcja alergiczna, która może się zaczynać jako wysypka w jednym miejscu i która ulega rozszerzeniu na obszar całego ciała i przebiega ze znaczną utratą naskórka); wysypka polekowa z eozynofilią i objawami układowymi nazywana zespołem DRESS (jej objawy to: rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nieprawidłowości w obrazie krwi, powiększone węzły chłonne i zajęcie innych narządów).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Revlimid?

W przypadku przyjęcia za dużej ilości leku Revlimid należy natychmiast porozumieć się z lekarzem.

Czy lek Revlimid wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w razie wystąpienia po zastosowaniu leku Revlimid następujących objawów: zawroty głowy, zmęczenie, senność, zaburzenia równowagi lub niewyraźne widzenie.

Jak przechowywać lek Revlimid?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Revlimid - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Revlimid - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem