LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Rinvoq (Upadacitinib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Rinvoq (Rpz) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 15 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rinvoq (Rpz) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 30 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rinvoq (Rpz) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 45 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »

Rinvoq

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG

Co zawiera lek Rinvoq?

Lek Rinvoq występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 15 mg, 30 mg lub 45 mg upadacytynibu.

Jak działa lek Rinvoq?

Upadacytynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Upadacytynib zmniejsza w organizmie aktywność enzymu biorącego udział w powstawaniu stanu zapalnego, który jest nazywany kinazą janusową. Zmniejszając jego aktywność, lek pomaga zmniejszyć stan zapalny w przypadku niektórych chorób.

Kiedy stosować lek Rinvoq?

Lek Rinvoq jest stosowany w leczeniu następujących chorób: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, spondyloartropatia osiowa (nieradiograficzna spondyloartropatia osiowa i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - radiograficzna spondyloartropatia osiowa), atopowe zapalenie skóry, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jak stosować lek Rinvoq?

Dawkowanie leku Rinvoq dla każdego wskazania i czas trwania terapii określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Przed połknięciem tabletki nie należy dzielić, rozkruszać, rozgryzać lub przełamywać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rinvoq?

W przypadku, gdy pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć gdy tylko sobie o tym przypomni. Jeśli pacjent przez cały dzień nie przypomni sobie o tym, aby przyjąć lek, powinien pominąć tę dawkę i przyjąć tylko pojedynczą dawkę o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Rinvoq nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (upadacytynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Rinvoq nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów, spondyloartropatią osiową (nieradiograficzną spondyloartropatią osiową i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa) lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Lek Rinvoq nie jest zalecany do stosowania u dzieci z atopowym zapaleniem skóry w wieku poniżej 12 lat lub młodzieży o masie ciała poniżej 30 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rinvoq?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Rinvoq lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza, jeśli w ostatnim czasie pacjent został zaszczepiony lub planuje szczepienie, ponieważ w czasie leczenia lekiem Rinvoq nie zaleca się podawania żywych szczepionek. Przed rozpoczęciem leczenia lub w czasie jego trwania lekarz może zlecić wykonanie badań krwi.

Jak stosować lek Rinvoq z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Rinvoq w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Rinvoq nie wolno stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć zajścia w ciążę w okresie przyjmowania leku Rinvoq i przez co najmniej 4 tygodnie po przyjęciu jego ostatniej dawki. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w tym okresie, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Lekarz indywidualnie podejmie decyzję, czy będzie możliwe zastosowanie leku Rinvoq u kobiety karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rinvoq?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Rinvoq, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rinvoq?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Rinvoq wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Rinvoq nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Rinvoq?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem