LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Risperidone Teva (Risperidone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Risperidone Teva (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 25 mg 1 zestaw
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
118,84
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Risperidone Teva (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 37,5 mg 1 zestaw
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
177,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Risperidone Teva (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 50 mg 1 zestaw
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
237,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Risperidone Teva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva B.V.

Co zawiera lek Risperidone Teva?

Lek Risperidone Teva zawiera proszek, z którego przygotowuje się zawiesinę do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 25 mg, 37,5 mg lub 50 mg rysperydonu. Każde opakowanie z jednorazową dawką (zestaw) zawiera następujące elementy: 1 fiolka z proszkiem, 1 ampułkostrzykawka z rozpuszczalnikiem, 1 adapter umożliwiający sporządzenie zawiesiny, 2 igły do wstrzyknięcia domięśniowego (jedna do wstrzyknięcia do mięśnia naramiennego i jedna do wstrzyknięcia do mięśnia pośladkowego).

Jak działa lek Risperidone Teva?

Rysperydon należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpsychotycznymi. Jego działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny. Poprzez blokowanie tych receptorów rysperydon pomaga w normalizacji aktywności mózgu i złagodzeniu objawów schizofrenii.

Kiedy stosować lek Risperidone Teva?

Lek Risperidone Teva jest stosowany w leczeniu podtrzymującym schizofrenii u dorosłych pacjentów aktualnie leczonych doustnymi lekami przeciwpsychotycznymi.

Jak stosować lek Risperidone Teva?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Risperidone Teva dla każdego pacjenta. Nie należy przerywać stosowania leku, chyba że zadecyduje o tym lekarz, w przeciwnym wypadku może dojść do nawrotów choroby.

Sposób podawania

Lek jest podawany we wstrzyknięciu domięśniowym w ramię lub w pośladek, co 2 tygodnie, przez lekarza lub pielęgniarkę.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Risperidone Teva?

Należy regularnie zgłaszać się na kolejne wizyty w celu przyjęcia kolejnej dawki leku. Jeśli pacjent nie można dotrzymać ustalonego terminu podania leku, powinien niezwłocznie poinformować lekarza, aby uzgodnić inny termin wizyty.

Kiedy lek Risperidone Teva nie może być stosowany?

Leku Risperidone Teva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rysperydon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Risperidone Teva nie jest przeznaczony dla osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Risperidone Teva?

Przed przepisaniem leku Risperidone Teva konieczny jest wywiad lekarski, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz wyznaczy wizyty kontrolne w celu oceny objawów choroby i skuteczności leczenia. Należy zwrócić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku. Lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie występują objawy podwyższonego stężenia cukru we krwi, ponieważ u pacjentów przyjmujących rysperydon stwierdzano nowe zachorowania na cukrzycę i nasilenie istniejącej wcześniej cukrzycy; u pacjentów z cukrzycą należy regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Jeśli u pacjenta jest planowany zabieg usunięcia zaćmy, należy poinformować lekarza okulistę o przyjmowaniu leku Risperidone Teva. W trakcie stosowania leku Risperidone Teva nie należy pić alkoholu.

Jak stosować lek Risperidone Teva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Risperidone Teva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w okresie ciąży lub karmienia piersią muszą omówić z lekarzem, czy lek Risperidone Teva można zastosować u nich w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Risperidone Teva?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Risperidone Teva są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: objawy przeziębienia, trudności z zasypianiem lub budzenie się, depresja, lęk, parkinsonizm, ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli u pacjenta wystąpi ciężka reakcja alergiczna z takimi objawami jak: obrzęk ust, twarzy, warg lub języka, duszność, świąd skóry, wysypka.

Czy lek Risperidone Teva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie stosowania leku Risperidone Teva mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie zmęczenia oraz zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów, używać żadnych narzędzi ani obsługiwać żadnych maszyn bez konsultacji z lekarzem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Risperidone Teva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Risperidone Teva - powiązane artykuły

Czwartek, 2 marca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r....

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem