LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Rispolept Consta (Risperidone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Rispolept Consta (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 25 mg 1 zestaw
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
26,10
0,00
Cena
100% (zł):
141,74
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rispolept Consta (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 37,5 mg 1 zestaw
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
37,90
0,00
Cena
100% (zł):
212,96
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rispolept Consta (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 50 mg 1 zestaw
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
38,58
0,00
Cena
100% (zł):
273,06
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rispolept Consta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Rispolept Consta?

Lek Rispolept Consta występuje w postaci proszku, z którego przygotowuje się zawiesinę do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu (trzy dawki). Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 25 mg, 37,5 mg lub 50 mg rysperydonu. Dla każdej dawki opakowanie zawiera zestaw do podania leku, w skład którego wchodzą: 1 fiolka z proszkiem, 1 ampułkostrzykawka z rozpuszczalnikiem, 1 urządzenie do przygotowywania zawiesiny, 2 igły do wstrzyknięcia domięśniowego (jedna do wstrzyknięcia do mięśnia naramiennego i jedna do wstrzyknięcia do mięśnia pośladkowego).

Jak działa lek Rispolept Consta?

Rysperydon należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpsychotycznymi. Jego działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny. Poprzez blokowanie tych receptorów rysperydon pomaga w normalizacji aktywności mózgu i złagodzeniu objawów schizofrenii.

Kiedy stosować lek Rispolept Consta?

Lek Rispolept Consta stosuje się w leczeniu podtrzymującym schizofrenii u dorosłych pacjentów aktualnie leczonych doustnymi lekami przeciwpsychotycznymi.

Jak stosować lek Rispolept Consta?

Lekarz ustali dawkę leku indywidualnie. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem, ponieważ może to spowodować nawrót objawów choroby.

Sposób podawania

Lek podaje lekarz lub pielęgniarka. Jest podawany we wstrzyknięciu domięśniowym w ramię lub w pośladek co 2 tygodnie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rispolept Consta?

Należy regularnie zgłaszać się na kolejne wizyty w celu podania kolejnej dawki leku. Jeśli pacjent nie może przyjść na wizytę, powinien jak najszybciej powiadomić lekarza, aby uzgodnić inny termin wizyty.

Kiedy lek Rispolept Consta nie może być stosowany?

Leku Rispolept Consta nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rysperydon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Rispolept Consta nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rispolept Consta?

Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem leku Rispolept Consta lekarz przeprowadzi wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny objawów choroby i skuteczności leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące stosowania tego leku. Lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie występują objawy podwyższonego stężenia cukru we krwi, ponieważ u pacjentów stosujących ten lek stwierdzano nowe zachorowania na cukrzycę i nasilenie już istniejącej cukrzycy; u pacjentów z cukrzycą należy regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Jeśli pacjent ma zaplanowaną operację usunięcia zaćmy, powinien powiedzieć lekarzowi okuliście o stosowaniu leku Rispolept Consta. Podczas stosowania leku Rispolept Consta nie należy pić alkoholu.

Jak stosować lek Rispolept Consta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Rispolept Consta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Rispolept Consta u pacjentki, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rispolept Consta?

Podczas stosowania leku Rispolept Consta mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: bezsenność, lęk, depresja, ból głowy, objawy przeziębienia, parkinsonizm. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną jeśli u pacjenta wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak: wysypka, swędzenie skóry, obrzęk ust, twarzy, warg lub języka, trudności z oddychaniem.

Czy lek Rispolept Consta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Rispolept Consta mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie zmęczenia oraz zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn, dopóki nie zostanie ustalone, że lek nie działa na pacjenta w niekorzystny sposób.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Rispolept Consta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem