LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ristaben (Sitagliptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ristaben (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
65,00
Cena
100% (zł):
65,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ristaben

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sharp & Dohme B.V.

Co zawiera Ristaben?

Lek Ristaben występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny.

Jak działa Ristaben?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować Ristaben?

Lek Ristaben jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek ten może być stosowany jako jedyny lek lub razem z innymi lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować Ristaben?

Dawkowanie leku Ristaben i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ristaben?

W razie pominięcia dawki należy przyjąć ją tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli zbliża się czas zażycia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować leczenie zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ristaben nie może być stosowany?

Leku Ristaben nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Ristaben nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ristaben?

Przed zleceniem leczenia lekiem Ristaben lekarz porozmawia z pacjentem oraz zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności związanymi ze stosowaniem tego leku. Gdy lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, ustali terminy kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy powiadomić lekarza, jeśli u pacjenta występowały wcześniej lub występują: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub znacznie podwyższony poziom triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, jakiekolwiek choroby nerek. Należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem, jeśli w czasie leczenia lekiem Ristaben pojawią się objawy ostrego zapalenia trzustki (takie jak ciężki i uporczywy ból brzucha) lub objawy choroby nazywanej pemfigoidem pęcherzowym (takie jak pęcherze na skórze). Podczas przyjmowania leku Ristaben ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza.

Jak stosować Ristaben z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Ristaben.

Czy można stosować Ristaben w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, przypuszczające, że mogą być w ciąży lub planujące mieć dziecko, przed rozpoczęciem stosowania leku Ristaben powinny skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ristaben?

Działania niepożądane charakterystyczne dla leku Ristaben są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Ristaben i jak najszybciej porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze skórne lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ristaben?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Ristaben wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ristaben nie ma wpływu lub wykazuje tylko nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę, że zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności. Stosowanie leku Ristaben jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika lub insulina), może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ristaben?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ristaben - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem