LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Rivastigmine Mylan (Rivastigmine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Rivastigmine Mylan (Rp) system transdermalny, plaster 4,6 mg/24 h 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 56,25 Cena 100% (zł): 66,16 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rivastigmine Mylan (Rp) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 112,59 Cena 100% (zł): 133,06 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rivastigmine Mylan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Ltd.

Co zawiera lek Rivastigmine Mylan?

Lek Rivastigmine Mylan występuje w postaci systemów transdermalnych (plastrów) w 2 dawkach. Obie pozycje leku są dostępne na receptę. Każdy plaster znajduje się w szczelnie zamkniętej saszetce ochronnej.

  • Rivastigmine Mylan 4,6 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 4,6 cm2 i zawiera 6,9 mg rywastygminy; przez 24 godziny z plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy.
  • Rivastigmine Mylan 9,5 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 9,2 cm2 i zawiera 13,8 mg rywastygminy; przez 24 godziny z plastra uwalnia się 9,5 mg rywastygminy.

Jak działa lek Rivastigmine Mylan?

Rywastygmina jest lekiem przeciw otępieniu z grupy substancji nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a rywastygmina blokuje enzym powodujący rozpad acetylocholiny i zwiększa w ten sposób jej stężenie w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Kiedy stosować lek Rivastigmine Mylan?

Lek Rivastigmine Mylan jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego.

Jak stosować lek Rivastigmine Mylan?

Lekarz dobierze dla pacjenta odpowiednią dawkę leku Rivastigmine Mylan (odpowiedni plaster). Podczas leczenia konieczne może być dostosowywanie dawki leku, zależnie od potrzeb pacjenta. Leczenie przynosi korzystne efekty, jeśli lek jest stosowany systematycznie (nowy plaster jest naklejany codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia). Lekarz ustala czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Należy stosować tylko jeden plaster leku na raz i należy go zmieniać na nowy co 24 godziny. Przed naklejeniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu planowanego naklejenia jest czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudru, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przyklejenie plastra, bez skaleczeń, wysypki lub podrażnień. Przed przyklejeniem nowego plastra należy usunąć poprzedni plaster. Plaster można naklejać tylko na jedno z następujących miejsc: górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia, górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać naklejania plastra na piersi), górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie, dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie. Nie należy naklejać plastra w tym samym miejscu przed upływem 14 dni. Plaster należy nosić stale, aż do momentu jego zmiany na nowy. Plastra nie należy ciąć na mniejsze kawałki.
Kąpiel, pływanie lub kąpiel pod prysznicem nie powinny mieć wpływu na działanie leku. Należy jednak upewnić się, że podczas wykonywania tych czynności nie dojdzie do obluzowania się plastra. Nie należy narażać plastra na dłuższe działanie wszelkich zewnętrznych źródeł ciepła (np. nadmierne działanie promieni słonecznych, sauna, solarium). Jeśli plaster sam się odklei, należy nakleić nowy na resztę dnia, a następnie zmienić go o zwykłej porze kolejnego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rivastigmine Mylan?

Jeśli pacjent stwierdził, że zapomniał nakleić plaster, powinien to zrobić jak najszybciej. Następny plaster można nakleić o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy naklejać dwóch plastrów w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Jeśli pacjent nie naklejał plastra przez dłużej niż 3 dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra bez skonsultowania się z lekarzem (w takim przypadku lekarz musi ustalić jaka dawka leku będzie odpowiednia do wznowienia leczenia).

Kiedy lek Rivastigmine Mylan nie może być stosowany?

Leku nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywastygminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje reakcja alergiczna na podobne leki nazywane pochodnymi karbaminianu. Leku Rivastigmine Mylan nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje reakcja skórna wykraczająca poza obszar skóry zajmowany przez plaster, jeśli nasiliła się reakcja miejscowa (np. wystąpiły pęcherze, zaostrzenie stanu zapalnego skóry, obrzęk) lub jeśli zmiany te nie ustąpiły w ciągu 48 godzin po zdjęciu plastra.
Lek Rivastigmine Mylan nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rivastigmine Mylan?

Przed przepisaniem leku Rivastigmine Mylan konieczna ocena stopnia zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta. Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku lekarz rozpocznie leczenie tym lekiem i będzie na bieżąco oceniał skuteczność leczenia i objawy choroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Rivastigmine Mylan, jeśli w trakcie leczenia pacjent ma być poddany operacji ze znieczuleniem ogólnym, ponieważ lek może nasilać działanie niektórych środków zwiotczających mięśnie, podawanych w trakcie znieczulenia.

Jak stosować lek Rivastigmine Mylan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Rivastigmine Mylan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Rivastigmine Mylan nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Podczas stosowania leku Rivastigmine Mylan kobiety nie powinny karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rivastigmine Mylan?

W trakcie stosowania leku Rivastigmine Mylan mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zdjąć plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem w sytuacji, gdy w trakcie leczenia lekiem Rivastigmine Mylan wystąpią takie objawy jak: drgawki, zmiany rytmu serca (bardzo szybkie bicie serca, wolne bicie serca lub nierówne bicie serca), objawy wrzodów żołądka (takie jak ból brzucha, wymioty z zawartością krwi), objawy zapalenia trzustki (takie jak silny ból w górnej części brzucha), omamy, objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry lub oczu, nieprawidłowe ciemnienie moczu, nudności, wymioty, utrata apetytu), nietrzymanie moczu, odwodnienie, nadpobudliwość, agresja, koszmary senne, sztywność ramion lub nóg, niepokój, drżenie rąk, wysokie ciśnienie krwi, reakcja alergiczna w miejscu naklejenia plastra (taka jak pęcherze lub stan zapalny skóry), nasilenie objawów choroby Parkinsona (takich jak drżenie, sztywność lub szuranie nogami), zmiany w wynikach badań czynności wątroby.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rivastigmine Mylan?

Jeśli pacjent przez przypadek nakleił więcej niż 1 plaster, powinien zdjąć wszystkie plastry i poinformować lekarza o przypadkowym zastosowaniu więcej niż 1 plastra.

Czy lek Rivastigmine Mylan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Rivastigmine Mylan może powodować omdlenia lub silne splątanie - jeśli wystąpią takie objawy, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych czynności wymagających koncentracji. Ponadto sama choroba Alzheimera może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Rivastigmine Mylan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed użyciem plaster należy przechowywać w saszetce.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem