LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Rubraca (Rucaparib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Rubraca (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rubraca (Rpz) tabletki powlekane 250 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rubraca (Rpz) tabletki powlekane 300 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rubraca

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Clovis Oncology Ireland Ltd.

Co zawiera lek Rubraca?

Lek Rubraca występuje w postaci tabletek w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg, 250 mg lub 300 mg rukaparybu (w postaci kamsylanu).

Jak działa lek Rubraca?

Rukaparyb jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami PARP (inhibitory polimerazy poli-adenozynodifosforanu rybozy).

Kiedy stosować lek Rubraca?

Lek Rubraca jest stosowany w leczeniu nowotworów jajnika, jajowodów i otrzewnej, wykazujących wysoki stopień złośliwości. Lek stosuje się w leczeniu podtrzymującym pacjentek z nowo rozpoznanym zaawansowanym nowotworem lub z nawrotowym nowotworem z odpowiedzią (całkowitą lub częściową) na chemioterapię opartą na pochodnych platyny.

Jak stosować lek Rubraca?

Dawkowanie leku Rubraca długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy przyjmować raz rano i raz wieczorem, w odstępie około 12 godzin.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rubraca?

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć dawkę leku Rubraca, powinna ją pominąć i przyjąć kolejną jego dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Rubraca nie może być stosowany?

Leku Rubraca nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rukaparyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentek karmiących piersią.
Leku Rubraca nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rubraca?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w leczeniu nowotworów. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i objaśni zasady prowadzenia leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zgłosić się do lekarza. Przed leczeniem oraz co miesiąc podczas leczenia lekarz będzie zlecał badania krwi w celu sprawdzenia liczby krwinek (krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi). Podczas leczenia lekiem Rubraca należy unikać bezpośredniego narażenia na światło słoneczne oraz nie korzystać z solarium; należy nosić ubrania zakrywające głowę, ramiona i nogi oraz stosować filtr przeciwsłoneczny i balsam do ust ze współczynnikiem ochrony przed słońcem (SPF) 50 lub wyższym.

Jak stosować lek Rubraca z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Rubraca w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Rubraca może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Lekarz omówi z pacjentką, która jest w ciąży, ryzyko związane ze stosowaniem leku Rubraca. Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia lekiem Rubraca oraz przez 6 miesięcy po przyjęciu jego ostatniej dawki (lekarz omówi z pacjentką skuteczne metody antykoncepcji). Nie wolno karmić piersią podczas leczenia lekiem Rubraca oraz przez 2 tygodnie po przyjęcia jego ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rubraca?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Rubraca są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, zmniejszony apetyt, zaburzenia odczuwania smaku, zawroty głowy, zmęczenie, niedokrwistość, niska liczba płytek krwi, podwyższony poziom kreatyniny oraz podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rubraca?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Rubraca wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Rubraca wystąpią nudności lub zmęczenie, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Rubraca?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Rubraca - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Rubraca - powiązane artykuły

Poniedziałek, 25 lipca 2022

Nowe rekomendacje dotyczące ograniczeń w stosowaniu leku przeciwnowotworowego Rubraca Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA),...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem