LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ruconest (Conestat alfa)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ruconest (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 2100 j. 1 fiolka + 1 fiolka rozp. + zestaw do podawania 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,20 Cena 100% (zł): 3951,82 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ruconest: proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (2100 j.) 1 fiolka + 1 fiolka rozp. + zestaw do podawania

Pharming Group N.V.
Opis produktu stanowi wyciąg z ChPL i jest z nią zgodny w zakresie informacji w nim zawartych.

Lek stosowany w dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym - rekombinowany analog inhibitora esterazy składowej 1 (C1) ludzkiego układu dopełniacza (rhC1INH).

SKŁAD
1 fiolka zawiera 2100 j. konestatu alfa, co po rekonstytucji odpowiada 2100 j. w 14 ml lub stężeniu 150 j./ml. Konestat alfa jest rekombinowanym analogiem ludzkiego inhibitora esterazy C1 (rhC1NH) wytwarzanym za pomocą technologii rekombinacji DNA w mleku transgenicznych królików. Aktywność 1 j. konestatu alfa jest określana jako równoważnik aktywności hamującej esterazę C1 obecną w 1 ml zebranego zwykłego osocza. 1 fiolka z proszkiem zawiera około 19,5 mg sodu.

Wskazania

Leczenie ostrych napadów obrzęku naczynioruchowego u osób dorosłych, młodzieży i dzieci (w wieku 2 lat i starszych) z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym (HAE) wywołanym niedoborem inhibitora esterazy C1.

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam konto



ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

Powiązane artykuły

Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »

Ruconest

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pharming Group N.V.

Co zawiera lek Ruconest?

Lek Ruconest występuje w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 2100 jednostek konestatu alfa, co odpowiada 2100 jednostkom w 14 ml po rekonstytucji.

Jak działa lek Ruconest?

W dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym występuje we krwi niedobór białka o nazwie inhibitor C1. Jego niedobór prowadzi do wystąpienia obrzęku, bólu brzucha, trudności z oddychaniem oraz innych objawów. Konestat alfa jest rekombinowaną (czyli niepochodzącą z krwi) postacią ludzkiego inhibitora C1, którego podania znosi niedobór tego białka w organizmie i prowadzi do złagodzenia objawów ostrego napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Kiedy stosować lek Ruconest?

Lek Ruconest jest przeznaczony do stosowania u dorosłych pacjentów, młodzieży i dzieci w wieku 2 lat i starszych z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym (HAE).

Jak stosować lek Ruconest?

Lekarz ustala dawkę leku na podstawie masy ciała pacjenta.

Sposób podawania

Podawanie leku Ruconest rozpocznie lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego. Pacjent lub jego opiekun mogą wstrzykiwać lek Ruconest, ale dopiero po otrzymaniu odpowiednich instrukcji i szkolenia od lekarza lub pielęgniarki. Lek należy przygotowywać i podawać zgodnie z instrukcją przedstawioną w ulotce lub zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez lekarza lub pielęgniarkę. Przed podaniem leku proszek należy rozpuścić w rozpuszczalniku znajdującym się w opakowaniu. Przygotowany roztwór leku Ruconest należy wstrzyknąć natychmiast po przygotowaniu, najlepiej w pozycji siedzącej. Lek Ruconest jest podawany do żyły przez około 5 minut. Istotne jest, aby przygotowany roztwór został wstrzyknięty bezpośrednio do żyły, a nie do tętnicy lub otaczających tkanek. Zazwyczaj jedna dawka jest wystarczająca. Dodatkowa dawka może zostać podana w przypadku, gdy objawy nie ulegną poprawie po 120 minutach (u dorosłych i młodzieży) lub po 60 minutach (u dzieci). Nie należy podawać więcej niż dwóch dawek w ciągu 24 godzin.

Kiedy lek Ruconest nie może być stosowany?

Lek Ruconest nie może być podawany pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (konestat alfa) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent ma lub podejrzewa że ma uczulenie na króliki.
Leku Ruconest nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ruconest?

Przed przepisaniem leku Ruconest lekarz przeanalizuje przeciwwskazania związane z jego stosowaniem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Jak stosować lek Ruconest z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można podać lek Ruconest w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Ruconest w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Ruconest?

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania leku Ruconest są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli po podaniu leku Ruconest wystąpią reakcje alergiczne np. pokrzywka, wysypka, świąd, zawroty głowy, świszczący oddech, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy lub języka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ruconest?

W przypadku podania większej niż zalecona dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Ruconest wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli po podaniu leku Ruconest wystąpią zawroty głowy lub ból głowy.

Jak przechowywać lek Ruconest?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Fiolkę z proszkiem należy przechowywać w pudełku na fiolkę w celu ochrony przed światłem. Leku nie należy podawać, jeśli po rozpuszczeniu roztwór zmienił barwę lub widoczne są w nim cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem