LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ruconest (Conestat alfa)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ruconest (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 2100 j. 1 fiolka + 1 fiolka rozp. + zestaw do podawania
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
3947,16
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ruconest

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pharming Group N.V.

Co zawiera lek Ruconest?

Lek Ruconest występuje w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 2100 jednostek konestatu alfa, co odpowiada 2100 jednostkom w 14 ml po rekonstytucji.

Jak działa lek Ruconest?

W dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym występuje we krwi niedobór białka o nazwie inhibitor C1. Jego niedobór prowadzi do wystąpienia obrzęku, bólu brzucha, trudności z oddychaniem oraz innych objawów. Konestat alfa jest rekombinowaną (czyli niepochodzącą z krwi) postacią ludzkiego inhibitora C1, którego podania znosi niedobór tego białka w organizmie i prowadzi do złagodzenia objawów ostrego napadu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.

Kiedy stosować lek Ruconest?

Lek Ruconest jest przeznaczony do stosowania u dorosłych pacjentów, młodzieży i dzieci w wieku 2 lat i starszych z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym (HAE).

Jak stosować lek Ruconest?

Lekarz ustala dawkę leku na podstawie masy ciała pacjenta.

Sposób podawania

Podawanie leku Ruconest rozpocznie lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego. Pacjent lub jego opiekun mogą wstrzykiwać lek Ruconest, ale dopiero po otrzymaniu odpowiednich instrukcji i szkolenia od lekarza lub pielęgniarki. Lek należy przygotowywać i podawać zgodnie z instrukcją przedstawioną w ulotce lub zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez lekarza lub pielęgniarkę. Przed podaniem leku proszek należy rozpuścić w rozpuszczalniku znajdującym się w opakowaniu. Przygotowany roztwór leku Ruconest należy wstrzyknąć natychmiast po przygotowaniu, najlepiej w pozycji siedzącej. Lek Ruconest jest podawany do żyły przez około 5 minut. Istotne jest, aby przygotowany roztwór został wstrzyknięty bezpośrednio do żyły, a nie do tętnicy lub otaczających tkanek. Zazwyczaj jedna dawka jest wystarczająca. Dodatkowa dawka może zostać podana w przypadku, gdy objawy nie ulegną poprawie po 120 minutach (u dorosłych i młodzieży) lub po 60 minutach (u dzieci). Nie należy podawać więcej niż dwóch dawek w ciągu 24 godzin.

Kiedy lek Ruconest nie może być stosowany?

Lek Ruconest nie może być podawany pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (konestat alfa) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent ma lub podejrzewa że ma uczulenie na króliki.
Leku Ruconest nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ruconest?

Przed przepisaniem leku Ruconest lekarz przeanalizuje przeciwwskazania związane z jego stosowaniem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Jak stosować lek Ruconest z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można podać lek Ruconest w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Ruconest w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Ruconest?

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania leku Ruconest są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli po podaniu leku Ruconest wystąpią reakcje alergiczne np. pokrzywka, wysypka, świąd, zawroty głowy, świszczący oddech, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy lub języka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ruconest?

W przypadku podania większej niż zalecona dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Ruconest wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli po podaniu leku Ruconest wystąpią zawroty głowy lub ból głowy.

Jak przechowywać lek Ruconest?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Fiolkę z proszkiem należy przechowywać w pudełku na fiolkę w celu ochrony przed światłem. Leku nie należy podawać, jeśli po rozpuszczeniu roztwór zmienił barwę lub widoczne są w nim cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ruconest - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ruconest - powiązane artykuły

Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem