LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ruskorex (Ruscogenin + Tetracaine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ruskorex (OTC) czopki 25 mg + 25 mg 10 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 31,50 Cena 100% (zł): 31,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ruskorex (OTC) maść 10 mg + 10 mg/g 1 tuba 40 g n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 32,00 Cena 100% (zł): 32,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Co zawiera Ruskorex?

Lek Ruskorex występuje w postaci czopków i maści. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Ruskorex czopki
  1 czopek Ruskorex zawiera 25 mg ruskogeniny i 25 mg chlorowodorku tetrakainy.
 • Ruskorex maść
  1 g maści Ruskorex zawiera 10 mg ruskogeniny i 10 mg chlorowodorku tetrakainy. Lek zawiera alkohol cetylowy, glikol propylenowy, hydroksybenzoesan metylu, hydroksybenzoesan etylu, hydroksybenzoesan propylu - u pacjentów nadwrażliwych substancje te mogą powodować podrażnienie skóry lub działać uczulająco.

Jak działa Ruskorex?

Ruskogeniny otrzymywane są z kłączy ruszczyka kolczastego, działają miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Tetrakaina jest środkiem miejscowo znieczulającym.

Kiedy stosować Ruskorex?

Lek Ruskorex stosuje się w objawach bólu i świądu w okolicy odbytu, w stanach zapalnych śluzówki odbytnicy, w zapaleniu zakrzepowym guzków krwawniczych, do łagodzenia świądu odbytu występującego z innych przyczyn. W leczeniu uzupełniającym po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.

Jak stosować Ruskorex?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli
  Dawkowanie czopków Ruskorex
  Stosować 1 czopek Ruskorex 1 do 2 razy na dobę. Czopki stosować po wypróżnieniu. Jednorazowa terapia nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie.
  Dawkowanie maści Ruskorex
  Stosować miejscowo na okolicę odbytu 2 do 3 razy na dobę. Jednorazowa terapia nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie.
Osoby w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na działanie leku, dlatego przed rozpoczęciem leczenia wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy stosować doodbytniczo.

Kiedy Ruskorex nie może być stosowany?

Leku Ruskorex nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ruskogeniny, tetrakainę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ruskorex?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 14 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. U pacjentów z zaburzeniami czynności serca i niedociśnieniem tętniczym lek Ruskorex można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jeżeli po zastosowaniu leku nastąpi nasilenie świądu lub bólu, należy przerwać jego stosowanie.

Jak stosować Ruskorex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Może wystąpić zwiększenie działania leków przeciwarytmicznych oraz zmniejszenie działania sulfonamidów. Leki blokujące kanały wapniowe mogą zmniejszać działanie ruskogenin.

Czy można stosować Ruskorex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Wyciągi z ruszczyka kolczastego mogą zwiększać skurcze macicy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ruskorex?

Niekiedy może wystąpić nasilenie pieczenia w okolicy odbytu na początku stosowania leku. Ponadto mogą wystąpić luźne stolce.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ruskorex?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czy Ruskorex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ruskorex nie wpływa na sprawność psychofizyczną oraz nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ruskorex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner