LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Rywastygmina Aurovitas (Rivastigmine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Rywastygmina Aurovitas (Rp) system transdermalny, plaster 4,6 mg/24 h 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 60,79 Cena 100% (zł): 70,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rywastygmina Aurovitas (Rp) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 120,89 Cena 100% (zł): 141,36 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rywastygmina Aurovitas

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Rywastygmina Aurovitas?

Lek Rywastygmina Aurovitas występuje w postaci systemów transdermalnych (plastrów) w 2 dawkach. Obie pozycje leku są dostępne na receptę. Każdy plaster znajduje się w osobnej, szczelnie zamkniętej saszetce ochronnej.

  • Rywastygmina Aurovitas 4,6 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 5 cm2 i zawiera 9 mg rywastygminy; w okresie 24 godzin z plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy.
  • Rywastygmina Aurovitas 9,5 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 10 cm2 i zawiera 18 mg rywastygminy; w okresie 24 godzin z plastra uwalnia się 9,5 mg rywastygminy.

Jak działa lek Rywastygmina Aurovitas?

Rywastygmina jest lekiem przeciw otępieniu z grupy substancji nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a rywastygmina blokuje enzym powodujący rozpad acetylocholiny i zwiększa w ten sposób jej stężenie w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Kiedy stosować lek Rywastygmina Aurovitas?

Lek Rywastygmina Aurovitas jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego.

Jak stosować lek Rywastygmina Aurovitas?

Lekarz określa właściwą dawkę systemu transdermalnego (plastra) Rywastygmina Aurovitas oraz czas leczenia. Podczas leczenia może być konieczne dalsze dostosowywanie dawki leku. Aby leczenie było skuteczne, należy naklejać nowy plaster codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Sposób podawania

Lek Rywastygmina Aurovitas może być stosowany z jedzeniem, piciem i alkoholem. Należy naklejać tylko jeden plaster leku na raz i należy zmieniać go na nowy po 24 godzinach. Przed naklejeniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu naklejenia jest czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudrów, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przylepienie plastra, wolna od skaleczeń, wysypki i (lub) podrażnień. Przed naklejeniem nowego plastra należy usunąć poprzedni plaster. Należy naklejać jeden plaster na dobę tylko na jedno z następujących miejsc ciała: górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia, górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać nalepiania plastrów na piersi), górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie, dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie. Nie należy nalepiać nowego plastra w to samo miejsce na skórze przed upływem 14 dni. Plaster należy nosić stale, aż do czasu jego zmiany na nowy. Nie należy przecinać plastra na mniejsze kawałki.
Kąpiel, pływanie lub kąpiel pod prysznicem nie powinny mieć wpływu na działanie leku. Należy upewnić się, że podczas wykonywania tych czynności nie dojdzie do obluzowania się plastra. Nie należy narażać plastra na działanie wszelkich zewnętrznych źródeł ciepła (np. nadmierne działanie promieni słonecznych, sauna, solarium) przez dłuższy czas. Jeśli plaster sam się odklei, należy nalepić nowy na resztę dnia, a następnie zmienić go o zwykłej porze kolejnego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rywastygmina Aurovitas?

Jeśli pacjent stwierdzi, że zapomniał nakleić plaster, powinien to zrobić natychmiast. Następny plaster można nakleić o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy naklejać dwóch plastrów aby uzupełnić pominiętą dawkę leku. Jeśli pacjent nie naklejał plastra przez dłużej niż 3 dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra bez rozmowy z lekarzem (lekarz ustali dawkę od której będzie można wznowić leczenie).

Kiedy lek Rywastygmina Aurovitas nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywastygminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjenta, u którego kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na leki podobne do rywastygminy. Leku Rywastygmina Aurovitas nie należy stosować, jeśli u pacjenta wystąpią reakcje skórne, rozprzestrzeniające się poza obszar plastra, jeśli wystąpi nasilenie miejscowych reakcji skórnych (takich jak pęcherze, nasilenie się stanu zapalnego skóry, obrzęk) i jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 48 godzin po usunięciu plastra z powierzchni skóry.
Lek Rywastygmina Aurovitas nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rywastygmina Aurovitas?

Przed terapią lekiem Rywastygmina Aurovitas konieczna jest ocena stopnia zaawansowania choroby Alzheimera oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli w trakcie stosowania leku Rywastygmina Aurovitas u pacjenta jest planowany zabieg chirurgiczny z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, należy poinformować lekarza o jego stosowaniu, ponieważ lek Rywastygmina Aurovitas może nasilać działanie niektórych środków zwiotczających mięśnie stosowanych podczas znieczulenia.

Jak stosować lek Rywastygmina Aurovitas z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Rywastygmina Aurovitas w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Rywastygmina Aurovitas nie powinien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Podczas stosowania leku Rywastygmina Aurovitas nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rywastygmina Aurovitas?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Rywastygmina Aurovitas są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odkleić plaster i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące działania niepożądane leku Rywastygmina Aurovitas: utrata apetytu, zawroty głowy, pobudzenie lub senność, nietrzymanie moczu, zaburzenia pracy serca (takie jak szybkie, wolne lub nierówne bicie serca), omamy, wrzód żołądka, odwodnienie, nadmierna ruchliwość, agresja, upadki, sztywność ramion lub nóg, drżenie rąk, reakcja nadwrażliwości w miejscu naklejenia plastra (taka jak pęcherze lub stan zapalny skóry), nasilenie objawów choroby Parkinsona (takich jak drżenie, sztywność lub pociąganie nogami), zapalenie trzustki (w tym silny ból w górnej części brzucha), wysokie ciśnienie krwi, napady padaczkowe, zaburzenia czynności wątroby (w tym zażółcenie skóry lub oczu, nieprawidłowa ciemna barwa moczu, niewyjaśnione nudności, wymioty, utrata apetytu), zmiany w wynikach badań czynności wątroby, niepokój, koszmary senne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rywastygmina Aurovitas?

Jeśli pacjent przez przypadek przyklei więcej niż 1 plaster, powinien odkleić wszystkie plastry i poinformować lekarza o przypadkowym zastosowaniu większej ilości plastrów.

Czy lek Rywastygmina Aurovitas wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Rywastygmina Aurovitas może powodować omdlenia lub silne splątanie - jeśli podczas jego stosowania pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać żadnych innych czynności wymagających koncentracji. Dodatkowo sama choroba Alzheimera może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Rywastygmina Aurovitas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed użyciem plaster należy przechowywać w saszetce. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem