CO ZAWIERA SACHODENT?
1 g żelu Sachodent zawiera 87,1 mg salicylanu choliny.
jak działa sachodent?
Lek Sachodent działa miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
kiedy stosować sachodent?
Lek Sachodent jest stosowany w leczeniu bólu, stanów zapalnych, podrażnień, uszkodzeń lub owrzodzeń jamy ustnej u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat.
jak stosować sachodent?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież powyżej 16 lat
Czystym palcem nanieść niewielką ilość żelu na zmieniony chorobowo obszar śluzówki jamy ustnej i delikatnie masować. Zalecana ilość żelu to pasek długości około 0,5-1 cm lub objętość ziarnka grochu. Nie przekraczać ilości żelu zalecanej do pojedynczego podania. Stosować 3-4 razy na dobę. Jeśli to konieczne, w razie silnego bólu, dawkę można powtarzać co 2-3 godziny. Nie należy przekraczać maksymalnej liczby 8-10 aplikacji na dobę. Żel można stosować przed posiłkami i przed snem. Bez porozumienia z lekarzem lek można stosować przez okres nie dłuższy niż 7 dni.
Dzieci i młodzież
Lek Sachodent jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat. Leku nie wolno stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat w przypadku choroby przebiegającej z gorączką.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła.
kiedy sachodent nie może być stosowany?
Leku Sachodent nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (salicylan choliny) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat w przypadku choroby przebiegającej z gorączką.
jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku sachodent?
Jeśli po upływie 7 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
jak stosować sachodent z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
czy można stosować sachodent w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lek Sachodent może być stosowany u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią z zachowaniem ostrożności i wyłącznie na zlecenie lekarza.
jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku sachodent?
W miejscu zastosowania leku może wystąpić uczucie pieczenia śluzówki.
co zrobić w przypadku przedawkowania leku sachodent?
Przedawkowanie leku Sachodent może pojawić się w trakcie stosowania dużych dawek leku lub długotrwałego leczenia. Objawy przedawkowania to: ból i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia słuchu, splątanie, senność, zwiększone pocenie się, wymioty, biegunka, gorączka, przyspieszony oddech - należy wówczas skontaktować się z lekarzem. W razie przypadkowego połknięcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
czy sachodent wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Sachodent nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
jak przechowywać sachodent?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 2 lata.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych