LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Salmex (Fluticasone + Salmeterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Salmex (Rp) proszek do inhalacji 100 µg + 50 µg/dawkę inh. 60 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
3,78
0,00
Cena
100% (zł):
72,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Salmex (Rp) proszek do inhalacji 250 µg + 50 µg/dawkę inh. 60 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
15,80
0,00
Cena
100% (zł):
92,67
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Salmex (Rp) proszek do inhalacji 500 µg + 50 µg/dawkę inh. 60 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
19,07
0,00
Cena
100% (zł):
111,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Salmex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Celon Pharma S.A.

Co zawiera Salmex?

Lek Salmex występuje w postaci proszku do inhalacji w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

 • Salmex 100 + 50
  1 dawka inhalacyjna leku zawiera 100 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).
 • Salmex 250 + 50
  1 dawka inhalacyjna leku zawiera 250 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).
 • Salmex 500 + 50
  1 dawka inhalacyjna leku zawiera 500 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 50 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).
  Lek zawiera laktozę - w przypadku stwierdzenia wcześniej u pacjenta nietolerancji niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa Salmex?

Lek Salmex zawiera dwa składniki - propionian flutykazonu i salmeterol. Propionian flutykazonu jest wziewnym kortykosteroidem, który zmniejsza obrzęk i podrażnienie płuc. Salmeterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela.

Kiedy stosować Salmex?

Lek Salmex jest stosowany aby zapobiegać zaburzeniom w oddychaniu w astmie lub w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc - POChP (w tej chorobie stosowany jest Salmex 500 + 50). Lek musi być stosowany codziennie - nawet gdy objawy choroby nie występują - co zapewnia prawidłową kontrolę astmy lub POChP.

Jak stosować Salmex?

Właściwa dawka leku Salmex dla każdego pacjenta jest określana przez lekarza w oparciu o stopień ciężkości choroby. Dawkowanie leku jest nadzorowane przez lekarza przez cały czas terapii. Dawki leku przepisanej przez lekarza nie należy samodzielnie zmieniać. Nie należy także samodzielnie przerywać leczenia z powodu ryzyka nasilenia objawów choroby.

Sposób podawania

Lek należy stosować wziewnie, regularnie każdego dnia. Aparat do inhalacji zawiera lek Salmex w postaci kolejnych dawek proszku do inhalacji. Należy kierować się zaleceniami przedstawionymi w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania aparatu do inhalacji należy skontaktować się z osobą z personelu medycznego. Po każdej inhalacji leku należy wypłukać jamę ustną wodą aby zapobiegać wystąpieniu chrypki i pleśniawek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Salmex?

W razie pominięcia dawki leku Salmex należy zastosować ją jak najszybciej, a następnie należy kontynuować stosowanie leku według zaleceń lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Salmex nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (propionian flutykazonu lub salmeterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Salmex nie jest zalecany w leczeniu astmy u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Salmex?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Salmex konieczna jest analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Po przepisaniu leku lekarz przekaże zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli choroby. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem tym lekiem. Jeśli podczas stosowania leku nastąpi nasilenie objawów lub pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku Salmex nie należy stosować do przerwania nagłego napadu duszności lub świstów w drogach oddechowych - należy wtedy zastosować szybko działający lek rozszerzający oskrzela (np. salbutamol), który pacjent musi zawsze mieć przy sobie. Jeśli w trakcie stosowania leku pojawi się nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Salmex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Salmex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Możliwość stosowania leku Salmex podczas ciąży lub karmienia piersią ustala lekarz indywidualnie dla każdej pacjentki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Salmex?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Salmex zawiera ulotka dołączona do opakowania. Lekarz zaleci najmniejszą dawkę leku Salmex zapewniającą kontrolę astmy lub POChP aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Salmex i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej: nasilenie się świszczącego oddechu, kaszel, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, swędzenie i wysypka skórna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Salmex?

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy Salmex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Salmex wpływały na prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Salmex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Salmex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem