Sanval (Zolpidem)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sanval (Rp) | tabletki powlekane | 10 mg | 20 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 24,00 |
Cena 100% (zł): 24,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Sanval
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Sandoz GmbH
- Co zawiera lek Sanval?
- Jak działa lek Sanval?
- Kiedy stosować lek Sanval?
- Jak stosować lek Sanval?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sanval?
- Kiedy lek Sanval nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sanval?
- Jak stosować lek Sanval z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Sanval w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sanval?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sanval?
- Czy lek Sanval wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Sanval?
- Sanval - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Sanval?
Lek Sanval występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Lek zawiera laktozę, stąd pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak działa lek Sanval?
Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.
Kiedy stosować lek Sanval?
Lek Sanval stosuje się w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u osób dorosłych.
Jak stosować lek Sanval?
Dawkowanie leku Sanval jest ustalane przez lekarza. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy nagle przerywać stosowania leku, dopóki nie zaleci tego lekarz. Lekarz poinformuje pacjenta o sposobie zakończenia leczenia, poprzez stopniowe zmniejszanie dawki.
Sposób podawania
Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. Nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Nie przekraczać dawki 1 tabletka na 24 godziny. Tabletkę należy połknąć w całości, bez rozgryzania, popijając płynem.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sanval?
Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Kiedy lek Sanval nie może być stosowany?
Leku Sanval nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Sanval nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sanval?
Po wywiadzie z pacjentem lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Sanval oraz inne leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie stosowania leku, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy dostosować się do zaleceń lekarskich dotyczących leczenia i nie przekraczać przepisanej dawki leku. Nie należy przekraczać 4 tygodni leczenia. Utrzymywanie się bezsenności po 14 dniach leczenia może wskazywać na istnienie innych chorób, które są przyczyną bezsenności (należy wówczas zwrócić się do lekarza). Należy zgłosić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku powinni zachować pacjenci w podeszłym wieku. Lek Sanval może powodować fizyczne i (lub) psychiczne uzależnienie (ryzyko uzależnienia zwiększa się proporcjonalnie do dawki leku i czasu leczenia). Ryzyko nadużywania i uzależnienia jest także większe u pacjentów z występującym obecnie lub w przeszłości nadużywaniem alkoholu, narkotyków lub leków - pacjent powinien zgłosić lekarzowi, jeśli nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, narkotyków lub leków. Należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się takich objawów, jak: niepokój ruchowy, nasilona bezsenność, pobudzenie, drażliwość, napady agresji, urojenia, napady złości, koszmary senne, omamy, psychozy, nietypowe zachowanie oraz inne zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Sanval i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym chodzenie we śnie (lunatykowanie). Nie wolno spożywać alkoholu w czasie stosowania leku Sanval.
Jak stosować lek Sanval z innymi lekami?
Lek Sanval może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Sanval w ciąży i okresie karmienia piersią?
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem wpływ leku Sanval na płód lub karmione piersią dziecko.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sanval?
W ulotce dołączonej do opakowania leku Sanval są przedstawione jego działania niepożądane. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sanval?
W razie zażycia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza lub szpitalnego oddziału ratunkowego.
Czy lek Sanval wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Sanval wywiera duży wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Następnego dnia po przyjęciu leku mogą pojawić się zaburzenia sprawności psychoruchowej. Zaleca się zachowanie co najmniej 8-godzinnej przerwy między przyjęciem leku Sanval a prowadzeniem pojazdu, obsługiwaniem maszyn lub pracą na wysokościach. Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku Sanval z powodu możliwości nasienia się tych zaburzeń.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk