LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Segosana (Oseltamivir)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Segosana (Rp) kapsułki twarde 30 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,00
Cena
100% (zł):
39,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Segosana (Rp) kapsułki twarde 45 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,20
Cena
100% (zł):
49,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Segosana (Rp) kapsułki twarde 75 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
59,40
Cena
100% (zł):
59,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Segosana

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Segosana?

Lek Segosana to kapsułki w trzech dawkach dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 30 mg, 45 mg lub 75 mg oseltamiwiru.

Jak działa lek Segosana?

Oseltamiwir należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Pomagają złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku zakażenia wirusem grypy.

Kiedy stosować lek Segosana?

Lek Segosana stosuje się do leczenia grypy u osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt (w tym u noworodków urodzonych w prawidłowym terminie porodu); lek może być stosowany, gdy wystąpią objawy grypy oraz kiedy wiadomo, że wirus grypy krąży w środowisku.
Lek Segosana może być również zastosowany w celu zapobiegania grypie u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 1. roku życia, jeśli na przykład pacjent miał kontakt z osobą chorą na grypę.
Lek Segosana może być przepisany osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom oraz niemowlętom (w tym noworodkom urodzonym w prawidłowym terminie porodu) jako leczenie zapobiegawcze w wyjątkowych przypadkach, na przykład podczas pandemii grypy, gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Jak stosować lek Segosana?

Dawkowanie leku Segosana dla poszczególnych grup pacjentów, sposób podawania oraz długość leczenia określa lekarz. Zawsze należy zakończyć leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podawania

Kapsułki należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie wolno łamać ani rozgryzać. Lek Segosana można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku (przyjmowanie leku z posiłkiem zmniejsza jednak ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów).
Osoby, które mają problemy z przyjmowaniem kapsułek (w tym bardzo małe dzieci) mogą przyjmować zaleconą dawkę leku w postaci zawiesiny doustnej przygotowanej z kapsułek leku Segosana. Najlepiej żeby zawiesina była przygotowana w aptece. Jeśli przygotowanie w aptece nie jest możliwe, pacjent może przygotować zawiesinę z kapsułek w domu. Lekarz przepisze odpowiednią do wieku pacjenta dawkę leku w postaci kapsułek, z których następnie należy przygotować zawiesinę doustną; wielkość dawki leku będzie wpływała na sposób przygotowania zawiesiny doustnej. Dokładna instrukcja samodzielnego przygotowania zawiesiny doustnej jest zawarta w ulotce dołączonej do opakowania leku Segosana.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Segosana?

Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.

Kiedy lek Segosana nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (oseltamiwir) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Segosana?

Lek Segosana nie jest szczepionką przeciw grypie ale służy do leczenia zakażenia lub zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa grypy. Jeśli podczas przyjmowania leku Segosana objawy grypy nasilą się lub nadal będzie utrzymywała się gorączka, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. Jeśli w trakcie przyjmowania leku Segosana wystąpią zmiany w zachowaniu lub nastroju (zwłaszcza u dzieci i młodzieży), należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza, ponieważ mogą to być objawy rzadkich, ale ciężkich działań niepożądanych.

Jak stosować lek Segosana z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Segosana w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem, czy lek Segosana będzie mógł być u nich zastosowany.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Segosana?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Segosana są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to: nudności, wymioty, ból żołądka, niestrawność, ból głowy i ból. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Segosana?

W sytuacji zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy przerwać przyjmowanie leku i jak niezwłocznie porozumieć się z lekarzem. Należy zachować ostrożność podczas przygotowywania płynnej postaci leku Segosana dla dzieci oraz podczas podawania dzieciom leku Segosana w postaci kapsułek lub płynu.

Czy lek Segosana wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Segosana nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Segosana?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Kapsułki należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Zawiesinę przygotowaną w aptece należy stosować przez 10 dni, jeśli jest przechowywana w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Segosana - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem