LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

SeptaNazal dla dzieci (Xylometazoline + Dexpanthenol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
SeptaNazal dla dzieci (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,05 mg + 5 mg/dawkę 1 poj. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,50
Cena
100% (zł):
15,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

SeptaNazal dla dzieci

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

Lek SeptaNazal występuje w postaci aerozolu do nosa w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

 • SeptaNazal dla dorosłych
  1 dawka aerozolu SeptaNazal dla dorosłych zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.
 • SeptaNazal dla dzieci
  1 dawka aerozolu SeptaNazal dla dzieci zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.

Jak działa SeptaNazal?

Lek SeptaNazal dla dorosłych i SeptaNazal dla dzieci zawiera 2 substancje czynne. Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar. Deksopantenol przyspiesza gojenie się ran i bierze udział w procesie regeneracji śluzówki.

Kiedy stosować SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

Lek SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci jest wskazany:
- w celu zmniejszenia obrzęku śluzówki w nieżycie nosa oraz w leczeniu uszkodzeń śluzówki nosa;
- w leczeniu niealergicznego zapalenia śluzówki (naczynioruchowego nieżytu nosa);
- w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.

Jak stosować SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku SeptaNazal dla dorosłych
 • Dorośli
  Zalecana dawka to 1 dawka aerozolu SeptaNazal dla dorosłych do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, w razie potrzeby. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta i odpowiedzi klinicznej. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ponowne stosowanie jest możliwe tylko po kilkudniowej przerwie. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
 • Dzieci
  Dzieci powyżej 6. roku życia: zalecana dawka to 1 dawka aerozolu SeptaNazal dla dorosłych do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. W celu określenia czasu stosowania należy skonsultować się z lekarzem. Ponowne stosowanie jest możliwe tylko po kilkudniowej przerwie. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
  Leku SeptaNazal dla dorosłych nie należy stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
Dawkowanie leku SeptaNazal dla dzieci
 • Dzieci
  Dzieci od 2. do 6. roku życia: zalecana dawka to 1 dawka aerozolu SeptaNazal dla dzieci do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę, jeśli to konieczne. W celu określenia czasu stosowania należy skonsultować się z lekarzem. Ponowne stosowanie jest możliwe tylko po kilkudniowej przerwie. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
  Leku SeptaNazal dla dzieci nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci nie może być stosowany?

Leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ksylometazolinę i deksopantenol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku u pacjentów po zabiegach chirurgicznych usunięcia przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opon mózgowych (wyściółki mózgu). Nie stosować leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci, jeśli u pacjenta występuje suche zapalenie śluzówki nosa z tworzeniem się strupów.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku u dorosłych lub po 3 dniach stosowania leku u dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek SeptaNazal u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), guzem chromochłonnym nadnerczy, zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (szczególnie w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania), cukrzycą, nadczynnością tarczycy, porfirią, rozrostem prostaty oraz pacjenci przyjmujący inhibitory MAO i inne leki, które mogą zwiększać ciśnienie tętnicze krwi. Ze względu na niebezpieczeństwo zaniku śluzówki nosa lek SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci można stosować w okresie przewlekłego nieżytu nosa tylko pod nadzorem lekarza.

Jak stosować SeptaNazal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami stosowanymi w leczeniu grypy oraz sympatykomimetykami zawartymi w lekach na kaszel i przeziębienie (np. pseudoefedryna, efedryna, fenylefryna, oksymetazolina, tramazolina, nafazolina, tuaminoheptan) - jednoczesne stosowanie może prowadzić do działań niepożądanych ze strony choroby układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego.

Czy można stosować SeptaNazal w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku SeptaNazal w czasie ciąży. Leku SeptaNazal nie powinny stosować kobiety karmiące piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

Niezbyt często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, świąd, obrzęk skóry i śluzówek. Rzadko: kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, nadciśnienie tętnicze. Bardzo rzadko: niepokój, bezsenność, zmęczenie (senność, sedacja), ból głowy, omamy (głównie u dzieci), zaburzenia rytmu serca, obrzęk śluzówki jamy nosowej (po zaprzestaniu leczenia), krwawienie z nosa, napady padaczkowe (drgawki, szczególnie u dzieci). Ponadto może wystąpić pieczenie lub suchość śluzówki nosa oraz kichanie. Stosowanie leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy SeptaNazal wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeżeli lek SeptaNazal jest stosowany zgodnie z zaleceniami, zazwyczaj nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać SeptaNazal dla dorosłych lub SeptaNazal dla dzieci?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania lek należy zużyć w ciągu 3 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

SeptaNazal dla dzieci - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

SeptaNazal dla dzieci - powiązane artykuły

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem