LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Septisse (Octenidine + Phenoxyethanol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Septisse (OTC) aerozol na skórę, roztwór 1 mg + 20 mg/g 1 but. 30 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,50 Cena 100% (zł): 22,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Septisse

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Skład

1 ml roztworu zawiera 1 mg dichlorowodorku oktenidyny i 20 mg fenoksyetanolu.

Wskazania

Preparat jest wskazany do:
- odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi;
- wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
- wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach, np. szwów pozabiegowych;
- stosowania w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny;
- stosowania w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego);
- dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej);
- ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.
Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

Dawkowanie

Dezynfekcja skóry i błony śluzowej
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym preparatem lub zwilżone poprzez rozpylenie preparatu bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania - minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat należy rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
  Antyseptyka powierzchownych ran
  Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Preparat należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiękiem należy użyć preparat w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.
   Pielęgnacja szwów pooperacyjnych
   Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Preparat należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnątrz rany.
    Antyseptyka błony śluzowej pochwy
    Należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy preparatem, zapewniając kontakt preparatu z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. W badaniach klinicznych wykazano, że preparat skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.
     Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny
     Należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia preparatem, zapewniając kontakt preparatu z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
      Dezynfekcja jamy ustnej
      Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu przez 20 sekund.
       Pielęgnacja kikuta pępowinowego
       Do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy używać gazika nasączonego preparatem. Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół. Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
        Sposób podawania

        Preparat jest zalecany do stosowania w postaci nierozcieńczonej. Preparat należy nanosić minimum raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem lub za pomocą przymoczka, zapewniając całkowite nawilżenie.

        Przeciwwskazania

        Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparatu nie należy stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej.

        Ciąża i karmienie piersią

        Brak wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

        Działania niepożądane

        Rzadko: odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, odczucie ciepła. Bardzo rzadko: kontaktowe reakcje alergiczne, np. przemijające zaczerwienienie. Po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki.

        Uwagi

        Preparatu nie należy stosować do oka. Nie należy stosować nadmiernych ilości ani nie należy dopuszczać do gromadzenia się roztworu w fałdach skóry lub pod pacjentem oraz do kapania na podkłady lub inne materiały, które stykają się bezpośrednio z pacjentem. Nie zaleca się stosowania preparatu do wnętrza ucha oraz nie należy dopuścić do jego połknięcia. Należy unikać przedostawania się preparatu w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Preparatu nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień.

        Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

        Produkty zawierające tę samą substancję czynną

        banerbaner
        Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
        Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
        Rozumiem