LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Septogard roztwór (Benzydamine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Septogard (OTC) roztwór do płukania jamy ustnej 1,5 mg/ml 1 but. 100 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,80 Cena 100% (zł): 14,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Skład

1 ml roztworu zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy. 1 dawka 15 ml zawiera 22,5 mg chlorowodorku benzydaminy. Preparat zawiera etanol 96% i parahydroksybenzoesan metylu.

Wskazania

Preparat jest stosowany jako miejscowo działający środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do łagodzenia bolesnych stanów zapalnych w jamie ustnej i gardle: w stanach pourazowych (zapalenie gardła po tonsillektomii lub zastosowaniu zgłębnika nosowo-żołądkowego), w stanach zapalnych (zapaleniu gardła, aftowym owrzodzeniu i owrzodzeniu jamy ustnej spowodowanym radioterapią), w stomatologii (do użytku po zabiegach stomatologicznych).

Dawkowanie

  • Dorośli
    Do łagodzenia bólu płukać jamę ustną lub gardło, używając 15 ml preparatu (ok. 1 łyżki stołowej) co 1,5-3 godziny. Leczenie ciągłe nie powinno trwać dłużej niż 7 dni, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku 12 lat lub poniżej.
Osoby w podeszłym wieku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku.

Sposób podawania

Płukać jamę ustną i (lub) gardło. Po użyciu roztwór usunąć z jamy ustnej. Preparat należy na ogół stosować w postaci nierozcieńczonej; w przypadku wystąpienia pieczenia można go rozcieńczać wodą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Ciąża i karmienie piersią

Preparat nie powinien być stosowany w ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia chlorowodorkiem benzydaminy. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Działania niepożądane

Niezbyt często: drętwienie ust i uczucie pieczenia błony śluzowej w jamie ustnej. Bardzo rzadko: skurcz krtani lub skurcz oskrzeli; świąd, pokrzywka, reakcja nadwrażliwości na światło i wysypka. Ponadto mogą wystąpić: obrzęk naczynioruchowy; reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner