Dodaj do mojego indeksu leków »

Septolete Plus pastylki (Benzocaine+Cetylpyridinium chloride) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Septolete Plus (OTC) pastylki twarde 5 mg + 1 mg 18 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,30 Cena 100% (zł): 15,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Septolete Plus o smaku miodu i limonki (OTC) pastylki twarde 5 mg + 1 mg 18 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,30 Cena 100% (zł): 15,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Septolete Plus pastylki

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Krka d.d., Novo mesto

CO ZAWIERA SEPTOLETE PLUS

1 pastylka zawiera 5 mg benzokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego. Lek zawiera maltitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera olej rycynowy, który może powodować reakcje alergiczne. Pastylki Septolete Plus o smaku miodu i limonki dodatkowo zawierają żółcień chinolinową i czerwień Allura, które może powodować reakcje alergiczne.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Lek wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i odkażające.

KIEDY STOSUJE SIĘ SEPTOLETE PLUS

Lek stosuje się w celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Należy ssać 1 pastylkę co 2-3 godziny. Maksymalna zalecana dawka wynosi do 8 pastylek na dobę.
Dzieci
Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku do 12 lat.
Sposób podawania
Leku nie należy stosować bezpośrednio przed posiłkiem lub podczas posiłków. Nie należy jeść ani pić przez co najmniej 1 godzinę po zastosowaniu leku. Podczas stosowania leku nie należy pić mleka.

KIEDY SEPTOLETE PLUS NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (benzokainę, chlorek cetylopirydyniowy), na inne środki miejscowo znieczulające lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli po 3 dniach objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować leku w przypadku otwartych ran w jamie ustnej (np. po ekstrakcji zęba, chirurgicznym usunięciu migdałków itp.), ponieważ lek spowalnia ich gojenie. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w przypadku ciężkich zakażeń przebiegających z wysoką gorączką, bólem głowy i wymiotami. Po zastosowaniu leku może wystąpić przemijające uczucie pieczenia i drętwienia w obrębie jamy ustnej i gardła lub trudności z przełykaniem, co może utrudniać jedzenie i picie, a także może zwiększać ryzyko przygryzienia warg i (lub) języka - nie należy jeść, pić, żuć ani myć zębów przez co najmniej godzinę po zastosowaniu leku. Lek należy stosować ostrożnie u osób z cukrzycą.

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Rzadko mogą wystąpić: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, wymioty, biegunka. Bardzo rzadko mogą także wystąpić reakcje alergiczne - w razie wystąpienia objawów, takich jak wysypka, świąd, obrzęk skóry i trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie dawek większych niż zalecane może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Brak danych o ewentualnym wpływie leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych