Dodaj do mojego indeksu leków »

Septolete (Benzalkonium chloride) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Septolete (OTC) pastylki twarde 1 mg 30 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,05 Cena 100% (zł): 12,05 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Septolete

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Krka d.d., Novo mesto

CO ZAWIERA SEPTOLETE?

1 pastylka Septolete zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Lek zawiera laktozę, glukozę, sacharozę i sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość cukrów należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.

JAK DZIAŁA SEPTOLETE?

Lek Septolete działa antyseptycznie.

KIEDY STOSOWAĆ SEPTOLETE?

Lek Septolete jest stosowany w leczeniu objawowym w celu łagodzenia bólu i odkażania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł oraz w nieprzyjemnym zapachu z ust.

JAK STOSOWAĆ SEPTOLETE?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy ssać 1 pastylkę Septolete co 2 do 3 godzin. Dorosłym zaleca się do 8 pastylek Septolete na dobę. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.
Sposób podawania
Pastylek nie należy rozgryzać ani połykać. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku oraz jednocześnie z mlekiem.

KIEDY SEPTOLETE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Septolete nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorek benzalkoniowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU SEPTOLETE?

Jeśli po 3 dniach dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku dłużej trwającej chrypki należy skontaktować się z lekarzem.

JAK STOSOWAĆ SEPTOLETE Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ SEPTOLETE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Septolete.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU SEPTOLETE?

U osób wrażliwych przyjmowanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości (szczególnie u osób chorych na astmę).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU SEPTOLETE?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zażyciu większej ilości pastylek Septolete może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty, biegunka.

CZY SEPTOLETE WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Septolete nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ SEPTOLETE?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych