LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Septolete (Benzalkonium chloride) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Septolete (OTC) pastylki twarde 1 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,05 Cena 100% (zł): 12,05 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Septolete

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Krka d.d., Novo mesto

CO ZAWIERA SEPTOLETE?

1 pastylka Septolete zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Lek zawiera laktozę, glukozę, sacharozę i sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość cukrów należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.

jak działa septolete?

Lek Septolete działa antyseptycznie.

kiedy stosować septolete?

Lek Septolete jest stosowany w leczeniu objawowym w celu łagodzenia bólu i odkażania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł oraz w nieprzyjemnym zapachu z ust.

jak stosować septolete?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy ssać 1 pastylkę Septolete co 2 do 3 godzin. Dorosłym zaleca się do 8 pastylek Septolete na dobę. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.
Sposób podawania
Pastylek nie należy rozgryzać ani połykać. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku oraz jednocześnie z mlekiem.

kiedy septolete nie może być stosowany?

Leku Septolete nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorek benzalkoniowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku septolete?

Jeśli po 3 dniach dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku dłużej trwającej chrypki należy skontaktować się z lekarzem.

jak stosować septolete z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

czy można stosować septolete w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Septolete.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku septolete?

U osób wrażliwych przyjmowanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości (szczególnie u osób chorych na astmę).

co zrobić w przypadku przedawkowania leku septolete?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zażyciu większej ilości pastylek Septolete może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty, biegunka.

czy septolete wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Septolete nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

jak przechowywać septolete?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl