CO ZAWIERA SEPTOLETE?
1 pastylka Septolete zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Lek zawiera laktozę, glukozę, sacharozę i sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość cukrów należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.
jak działa septolete?
Lek Septolete działa antyseptycznie.
kiedy stosować septolete?
Lek Septolete jest stosowany w leczeniu objawowym w celu łagodzenia bólu i odkażania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł oraz w nieprzyjemnym zapachu z ust.
jak stosować septolete?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy ssać 1 pastylkę Septolete co 2 do 3 godzin. Dorosłym zaleca się do 8 pastylek Septolete na dobę. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.
Sposób podawania
Pastylek nie należy rozgryzać ani połykać. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku oraz jednocześnie z mlekiem.
kiedy septolete nie może być stosowany?
Leku Septolete nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorek benzalkoniowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku septolete?
Jeśli po 3 dniach dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku dłużej trwającej chrypki należy skontaktować się z lekarzem.
jak stosować septolete z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
czy można stosować septolete w ciąży i okresie karmienia piersią?
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Septolete.
jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku septolete?
U osób wrażliwych przyjmowanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości (szczególnie u osób chorych na astmę).
co zrobić w przypadku przedawkowania leku septolete?
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zażyciu większej ilości pastylek Septolete może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty, biegunka.
czy septolete wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Septolete nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
jak przechowywać septolete?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych