Dodaj do mojego indeksu leków »

Septolete (Benzalkonium chloride, Chlorek benzalkonium) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Septolete (OTC) pastylki twarde 1 mg 30 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,05 Cena 100% (zł): 12,05 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Septolete

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Krka d.d., Novo mesto

CO ZAWIERA SEPTOLETE

1 pastylka zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Lek zawiera laktozę, glukozę, sacharozę i sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość cukrów należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Lek zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.

WŁAŚCIWOŚCI LEKU

Lek działa antyseptycznie.

KIEDY STOSUJE SIĘ SEPTOLETE

Leczenie objawowe w celu łagodzenia bólu i odkażania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł oraz w nieprzyjemnym zapachu z ust.

JAK STOSOWAĆ LEK

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy ssać 1 pastylkę co 2 do 3 godzin. Dorosłym zaleca się do 8 pastylek na dobę. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane.
Sposób podawania
Pastylek nie należy rozgryzać ani połykać. Leku nie należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku oraz jednocześnie z mlekiem.

KIEDY SEPTOLETE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (chlorek benzalkoniowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Jeśli po 3 dniach dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku dłużej trwającej chrypki należy skontaktować się z lekarzem.

STOSOWANIE Z INNYMI LEKAMI

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

U osób wrażliwych przyjmowanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości (szczególnie u osób chorych na astmę).

PRZEDAWKOWANIE LEKU

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zażyciu większej ilości pastylek może dojść do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty, biegunka.

WPŁYW LEKU NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

PRZECHOWYWANIE LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych