LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Seretide (Fluticasone + Salmeterol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Seretide 50 (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 50 µg + 25 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
11,33
0,00
Cena
100% (zł):
80,07
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Seretide 125 (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 125 µg + 25 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
23,05
0,00
Cena
100% (zł):
98,17
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Seretide 250 (Rp) aerozol inhalacyjny, zawiesina 250 µg + 25 µg/dawkę inh. 120 dawek
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
36,08
0,00
Cena
100% (zł):
126,87
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Seretide

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera Seretide?

Lek Seretide występuje w postaci aerozolu inhalacyjnego w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.

  • Seretide 50
    1 dawka odmierzona leku zawiera 50 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu). Natomiast 1 dawka dostarczona leku (dawka która wydostaje się z inhalatora) zawiera 44 mikrogramy propionianu flutykazonu oraz 21 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).
  • Seretide 125
    1 dawka odmierzona leku zawiera 125 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu). Natomiast 1 dawka dostarczona leku (dawka która wydostaje się z inhalatora) zawiera 110 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 21 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).
  • Seretide 250
    1 dawka odmierzona leku zawiera 250 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu). Natomiast 1 dawka dostarczona leku (dawka która wydostaje się z inhalatora) zawiera 220 mikrogramów propionianu flutykazonu oraz 21 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu salmeterolu).

Jak działa Seretide?

Lek Seretide zawiera dwa składniki - propionian flutykazonu i salmeterol, które wspólnie zapewniają leczenie astmy. Propionian flutykazonu jest wziewnym kortykosteroidem zmniejszającym obrzęk i podrażnienie płuc, a salmeterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela.

Kiedy stosować lek Seretide?

Lek Seretide jest stosowany w leczeniu astmy. Lek należy stosować codziennie, nawet wtedy gdy objawy nie występują - takie postępowanie zapewnia właściwą kontrolę astmy.

Jak stosować lek Seretide?

Lekarz dobierze odpowiednią dawkę leku Seretide dla pacjenta zależnie od ciężkości choroby i będzie ją kontrolował przez cały czas leczenia astmy. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki przepisanej przez lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ może to nasilić objawy choroby.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wziewnie z inhalatora za pomocą ustnika, regularnie każdego dnia. Inhalację należy wykonywać na stojąco lub siedząco. Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. W sytuacji gdy pacjent ma trudności ze skoordynowaniem oddechu i inhalacji z inhalatora za pomocą ustnika, możliwe jest zastosowanie inhalatora w połączeniu z komorą inhalacyjną, po poinstruowaniu przez personel medyczny jak prawidłowo używać komory inhalacyjnej. Po każdej dawce leku z inhalatora należy wypłukać usta wodą i (lub) wyszczotkować zęby, aby zapobiec wystąpieniu chrypki lub pleśniawek w jamie ustnej.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Seretide?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją pominąć i przyjąć następną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Seretide nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (propionian flutykazonu i salmeterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Seretide nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Seretide?

Przed przepisaniem leku Seretide lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad i oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o możliwości zastosowania leku lekarz przedstawi zasady leczenia i określi częstość wizyt kontrolnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Jeżeli mimo stosowania leku objawy astmy nie ustąpią lub nasilą się, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Seretide nie pomoże w opanowaniu nagłego napadu duszności lub świstów w drogach oddechowych - w takiej sytuacji konieczne jest szybkie zastosowanie innego leku - takiego który szybko zadziała rozszerzająco na oskrzela - dla bezpieczeństwa osoba chora na astmę musi zawsze mieć przy sobie taki lek. Może nim być lek zawierający substancję salbutamol. Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Seretide z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Seretide w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi możliwość zastosowania leku Seretide u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Seretide?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Seretide są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych, lekarz zaleci najmniejszą dawkę leku Seretide zapewniającą kontrolę astmy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Seretide i natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej, takie jak nagłe trudności z oddychaniem lub przełykaniem, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, wysypka skórna i świąd.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Seretide?

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Czy Seretide wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Seretide wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Seretide?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 30ºC. Pojemnika z aerozolem nie należy wystawiać na działanie wysokiej temperatury (powyżej 50ºC), należy go chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Seretide - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem